torsdag, 21 oktober 2021 13:00

Monica Mæland blir partner i advokatfirma

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Monica Mæland har nylig gått av som justisminister. Nå blir hun partner i et advokatfirma. Monica Mæland har nylig gått av som justisminister. Nå blir hun partner i et advokatfirma. Foto: Javad Parsa / NTB

Tidligere justisminister Monica Mæland blir advokat igjen. Hun blir partner i Schjødt, et av Norges største advokatfirmaer.

– Andre er bedre enn meg til å sitte på Stortinget. Jeg er veldig glad vi har flinke folk som vil det, som gjør en jobb for oss alle, for fellesskapet, sier Mæland til Dagens Næringsliv.

Hun skal inn i industriteamet i Schjødt, et av fem store områder i advokatfirmaet.

– Jeg får jobbe med næringslivet, som jeg er glad i og heier på. Som næringsminister reiste jeg land og strand rundt og besøkte bedrifter, også inn- og utenlands. Jeg oppfatter at Schjødt driver nybrottsarbeid når de henter inn en politiker med min erfaring, sier Mæland til avisen.

Når Mæland begynner i jobben, avhenger av Karantenenemndas avgjørelse om eventuell karantenetid siden Mæland nylig har vært statsråd.

– Vi er takknemlige for og stolte over at landets tidligere justisminister har valgt Schjødt når hun nå vender tilbake til advokatstanden og næringslivet. Schjødt er i en meget god utvikling. Monica Mæland vil med sin unike bakgrunn være en betydelig ressurs for oss fremover, sier styreleder og partner Olav Kolstad i Schjødt.

Mæland var Bergens byrådsleder i ti år før hun ble næringsminister da Erna Solberg ble statsminister i 2013. Fem år senere ble hun kommunal- og moderniseringsminister. Da Frp gikk ut av regjeringen i januar 2020, ble hun justis- og beredskapsminister.

NTB

Andre saker å lese

Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel

11-09-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel

For 70 år siden startet den moderne containertransporten. Men det var først da verden ble enige om felles standarder, at containeren endret varetransport og handel for alltid.  Denne historien viser hvordan standardisering kan gjøre en god...

Les mer i RingeriksAvisa

Maxbo legger ned fire varehus – 30 ansatte berøres

11-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Maxbo legger ned fire varehus – 30 ansatte berøres

Byggevarekjeden Maxbo legger ned varehusene i Trondheim, Dokka, Nesbyen og Mandal. 30 ansatte er berørt.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ny utstilling viser fram norske steinaldermennesker for første gang

Utseendet til de aller første menneskene som er funnet i Norge, er nå rekonstruert av forskerne. I en ny utstilling på Kulturhistorisk museum presenteres tre norske steinaldermennesker og deres liv.

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt fikk rødt kort og keeperskade i Tyskland: – Utklassing

11-09-2026 Sport NTB - avatar NTB

Glimt fikk rødt kort og keeperskade i Tyskland: – Utklassing

Bodø/Glimt holdt stand i en omgang, men fikk etter pause kjenne nivået til Bayern München.

Les mer i RingeriksAvisa