onsdag, 03 november 2021 07:53

Advokater vil aksjonere for høyere satser

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Advokatforeningen varsler en streikelignende aksjon og vil fra neste uke droppe å ta saker i Høyesterett dersom ikke Stortinget øker satsene for rettshjelp.

Norske advokater får 1.085 kroner i timen for å hjelpe folk som er i konflikt med Nav, politiet eller barnevernet. Det er den laveste satsen i Norden, melder NRK.

Advokater som hjelper klienter når staten tar regningen, har ikke rett til å forhandle om den offentlige satsen. Nå vil medlemmene i Advokatforeningen gå til en streikelignende aksjon for å øke satsene.

Advokatforeningen krever at forsvarere skal få 1.560 kroner i timen. I tillegg ønsker advokatene forhandlingsrett om den offentlige rettshjelpssatsen.

– Advokater som får saker for Høyesterett, vil nekte å ta dem så lenge aksjonen varer, sier Advokatforeningens leder Jon Wessel-Aas om aksjonen.

– Det er for tidlig å si nå hvilke konsekvenser en mulig salæraksjon fra Advokatforeningen kan få. Foreløpig registrerer vi at den ikke vil ramme saker som allerede er berammet, altså der hvor sakene allerede er satt opp på sakslisten, sier Høyesteretts direktør Bente J. Kraugerud.

Justis- og beredskapsdepartementet har ikke ønsket å kommentere saken.

NTB

Andre saker å lese

Russebuss med for mange passasjerer – sjåføren mistet lappen

28-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Sjåføren av en russebuss i Enebakk i Akershus ble natt til mandag fratatt førerkortet etter å ha blitt stanset med for mange passasjerer.

Les mer i RingeriksAvisa

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

28-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

Regjeringen ønsker å redusere antall leveringsdager for tradisjonell post til minst én dag i uken. Dermed følger de ikke Postutvalgets forslag om å stoppe utlevering.

Les mer i RingeriksAvisa

Danske slaveskip fra 1700-tallet funnet utenfor Costa Rica

28-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Danske slaveskip fra 1700-tallet funnet utenfor Costa Rica

Analyser bekrefter mistanken om at to skipsvrak som er funnet utenfor Costa Rica, er to danske slaveskip som forsvant i 1710.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss klatrer på tabellen

26-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Etter at Hønefoss slo Bodø-Glimt 1-2, ser tabellen nå slik ut:

Les mer i RingeriksAvisa