fredag, 17 desember 2021 15:01

Ny kommisjon skal se på bemanningen i helsevesenet de neste 20 årene

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Professor Gunnar Bowim skal lede regjeringens helsepersonellkommisjon. Professor Gunnar Bowim skal lede regjeringens helsepersonellkommisjon. Arkivfoto: Terje Pedersen / NTB

Professor Gunnar Bovim skal lede regjeringens nye helsepersonellkommisjon. Kommisjonen skal vurdere behovene for personell og kompetanse fram mot 2040.

– Kommisjonen er høyaktuell som et svar på det behovet vi har sett forsterket siden pandemien startet når det gjelder flere fagfolk, bemanning av fremtidens helsetjeneste og bedre oppgavedeling mellom profesjonene. Derfor har dette høy prioritet hos regjeringen, sier helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol (Ap).

Kommisjonens hovedoppgave blir derfor å skaffe et kunnskapsgrunnlag og foreslå treffsikre tiltak for å utdanne, rekruttere og beholde kvalifisert personell i helse- og omsorgstjenesten i hele landet, heter det i en pressemelding.

Innovasjon og mobilisering

Kommisjonen skal blant annet vurdere hvordan innovasjon gjennom digitalisering, teknologi og nye arbeidsformer kan påvirke det framtidige personellbehovet og kartlegge frafall i helsetjenestene.

Den skal også se nærmere på hvordan ubenyttet arbeidskraft kan kvalifiseres og mobiliseres.

I statsråd fredag ble professor og nevrolog Gunnar Bovim utnevnt som leder av kommisjonen, som skal legge fram sin rapport 1. februar 2023.

Bovim er tidligere rektor ved NTNU og er nå tilknyttet universitetes ledelse som rådgiver for undervisnings- og forskningspolitiske oppgaver.

Mangel på fagfolk

– Fagfolk er den viktigste ressursen vi har for å kunne gi trygge og gode helse- og omsorgstjenester. En av de største utfordringene i helse- og omsorgstjenesten i årene fremover vil være mangel på fagfolk. Dette er allerede et problem i flere deler av tjenesten, ikke minst i distriktene, understreker Kjerkol.

Helsepersonellkommisjonen har totalt 16 medlemmer fra både arbeidstakere, arbeidsgivere, spesialisthelsetjenesten, de kommunale helse- og omsorgstjenestene og utdanningssektoren.

NTB

Andre saker å lese

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

28-04-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen vil redusere brevlevering til én dag i uken

Regjeringen ønsker å redusere antall leveringsdager for tradisjonell post til minst én dag i uken. Dermed følger de ikke Postutvalgets forslag om å stoppe utlevering.

Les mer i RingeriksAvisa

Danske slaveskip fra 1700-tallet funnet utenfor Costa Rica

28-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Danske slaveskip fra 1700-tallet funnet utenfor Costa Rica

Analyser bekrefter mistanken om at to skipsvrak som er funnet utenfor Costa Rica, er to danske slaveskip som forsvant i 1710.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss klatrer på tabellen

26-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Etter at Hønefoss slo Bodø-Glimt 1-2, ser tabellen nå slik ut:

Les mer i RingeriksAvisa

S/S Hansa sank på ett minutt – ny utstilling på Sjöhistoriska gir stemme til tra…

25-04-2025 Nyheter Pressemelding - PressMachine - avatar Pressemelding - PressMachine

S/S Hansa sank på ett minutt – ny utstilling på Sjöhistoriska gir stemme til tragedien

Bare to av 86 personer overlevde torpederingen. Utstillingen "S/S Hansa – minnet om en sjøkatastrofe" åpner på Sjöhistoriska den 22. mai og belyser skipet, menneskene om bord og en mørk...

Les mer i RingeriksAvisa