fredag, 04 mars 2022 08:02

Støre til NRK om angrepet på atomkraftverk: – På linje med galskap

Skrevet av
Stillbilder fra et kamera ved Zaporizjzja-kraftverket hvor det oppsto brann da russiske soldater fyrte av artilleriild natt til fredag. Stillbilder fra et kamera ved Zaporizjzja-kraftverket hvor det oppsto brann da russiske soldater fyrte av artilleriild natt til fredag. Foto: Zaporizjzja-kraftverket / AP / NTB

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) fordømmer brannen ved atomkraftverket Zaporizjzja, og sier angrepet som førte til brannen, er på linje med galskap.

Støre sier Norge følger med på utviklingen ved Europas største kjernekraftverk og sier beredskapen er god. Det er ikke bekymring for atomnedfall i Norge per nå.

– Hvis det skulle skje en ulykke, vil det ta omtrent 48 timer før det kommer til Norge, sier han til NRK.

Samtidig understreker han at hendelsen viser krigens totalt uakseptable karakter.

– Det blir jo nok en kraftig fordømmelse. Dette er jo på linje med galskap å angripe på denne måten, sier Støre.

Nødetater i Ukraina meldte at brannen i treningsbygningen til Zaporizjzja kjernekraftverk i Enerhodar ble slukket klokken 5.20.

Andre saker å lese

Malstrømfestivalen får fylkeskommunal støtte – et løft for rock og lokalt kultur…

28-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Malstrømfestivalen får fylkeskommunal støtte – et løft for rock og lokalt kulturliv

Buskerud fylkeskommune har i dag offentliggjort hvem som får del av de 1,9 millioner kronene som er satt av til kulturfestivaler i fylket for 2026. Blant de 14 utvalgte arrangementene...

Les mer i RingeriksAvisa

Emma og Noah på navnetoppen i 2025

28-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Emma og Noah på navnetoppen i 2025

Emma og Noah hoppet begge fra andre til førsteplass på lista over mest populære navn i fjor. Astrid sto for et stort comeback på lista etter 80 års pause.

Les mer i RingeriksAvisa

Front-mot-front-kollisjon på RV350 i Vikersund – to til sykehus

27-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig tirsdag morgen rykket nødetatene ut etter melding om en front-mot-front-ulykke på riksvei 350 i Vikersund.

Les mer i RingeriksAvisa

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

27-01-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

Fersk statistikk viser at elbiler har flere feil i EU-kontrollen enn fossilbiler. Statens vegvesen mistenker at eldre elbiler blir dårligere vedlikeholdt.

Les mer i RingeriksAvisa