torsdag, 17 mars 2022 07:24

Kutter ut tegneserien Nemi

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(1 Stemme)

Flere svenske aviser har sluttet å trykke Lise Myhres Nemi-tegneserie. Bakgrunnen er en stripe der den norske tegneren tok et klart ståsted mot jakt på ulv.

Ifølge SVT gjelder dette flere aviser i konsernet NTM, blant dem Uppsala Nya Tidning, Norrköpings Tidningar og Östgöta Correspondenten.

Fredag besto Nemi-stripen bare av én rute. Den hadde en tegning av en ulv og teksten «Til tross for at våre største rovdyr er rødlistede, forekommer lisensjakt på truede arter. Ulv er rødlistet i kategorien sterkt truet. Likevel tillates lisensjakt».

Lørdag var Nemi byttet ut med en annen serie og følgende tekst: «Vi har valgt å slutte å publisere Nemi fordi det har vært politiske synspunkter i serien. Seriesiden er ikke et forum for meninger fordi den mangler mulighet til imøtegåelse».

– Jeg har aldri opplevd å bli sensurert før. At en svensk redaksjon nå velger å trykke en stripe med to faktapåstander om ulver, for så å angre seg, får de stå for, skriver Lise Myhre til SVT.

NTB

Andre saker å lese

Marius Borg Høiby bytter forsvarere

24-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Marius Borg Høiby bytter forsvarere

Dronningens sønn Marius Borg Høiby skal i ankesaken forsvares av advokatene Alexander Greaker og Daniel Storrvik.

Les mer i RingeriksAvisa

Politiet før prinsesse Astrids gravferd: Tror det kommer flere enn det er plass …

23-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Politiet før prinsesse Astrids gravferd: Tror det kommer flere enn det er plass til i kirken

Politiet vil være godt synlige når prinsesse Astrid gravlegges fra Ris kirke i Oslo i ettermiddag. De skal veilede publikum som ønsker å følge seremonien, og ivareta sikkerheten.

Les mer i RingeriksAvisa

Dødelig hundeangrep på over 20 sauer i Vestby

23-09-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Åtte sauer er funnet døde, og seks er avlivet etter at to hunder angrep en saueflokk i Hølen i Vestby natt til onsdag. Ytterligere ni sauer har store skader og...

Les mer i RingeriksAvisa

Derfor stiger dieselprisene mer enn oljeprisen

22-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Derfor stiger dieselprisene mer enn oljeprisen

Krigene i Midtøsten og Ukraina struper oljeforsyningene og setter raffinerier i brann. Oljeprisen er høy, men pumpeprisen er enda høyere.

Les mer i RingeriksAvisa