onsdag, 23 mars 2022 17:05

Svindlere utnytter skattemeldingen

Skrevet av
Kriminelle utnytter at skattemeldingen sendes ut i disse dager og har svindlet flere nordmenn for penger, opplyser Kripos. Kriminelle utnytter at skattemeldingen sendes ut i disse dager og har svindlet flere nordmenn for penger, opplyser Kripos. Arkivfoto: Berit Roald / NTB

Flere har fått tømt bankkontoene sine som følge av en svindel med bank-ID. Svindlerne utnytter skattemeldingen og sender sms med lenke til skatteoppgjøret.

Lenken går til en falsk nettside som er nær identisk med Skatteetaten sine nettsider, opplyser politiet.

På den falske nettsiden blir man bedt om å oppgi BankID. Så fort man oppgir denne, sitter svindleren med tilgang til bankkontoen din.

– Denne svindelformen er svært profesjonelt utført. Vi ser at ofrene er i alle aldersgrupper og fra alle samfunnslag. Det er ikke lenger slik at eldre og personer med dårlige IKT-kunnskaper som bedras, det er deg og meg, sier Øystein Andreassen ved Nasjonalt cyberkrimsenter i Kripos.

Han oppfordrer folk til å være på vakt når man får tilsendt lenker på sms eller post, og alltid sjekke nettadressen.

I dette tilfellet er nettadressen skatteetaten.melding.link.

– Oppdager du en slik falsk URL, så må du ikke oppgi BankID, men lukke nettsiden og tipse politiet, sier Andreassen.

Andre saker å lese

Kvinnelig barnevernsansatt i 30-årene drept i Oslo

24-08-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kvinnelig barnevernsansatt i 30-årene drept i Oslo

Politiet anser ikke lenger dødsfallet på Kampen som mistenkelig. De har siktet en 18 år gammel mann for drap på en kvinnelig ansatt.

Les mer i RingeriksAvisa

Surt tap for Stabæk

24-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønefoss møtte Stabæk på Nadderus stadion på lørdag. Det sto 0-0 lenge og vi kunne i verste fall få med oss ett poeng hjem. Men så gikk det galt og...

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 34

23-08-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 34

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Vedum: Sp vil ikke støtte rødgrønt flertall med arveavgift

22-08-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Vedum: Sp vil ikke støtte rødgrønt flertall med arveavgift

Senterpartiet vil ikke støtte et rødgrønt flertall om arveavgiften blir gjeninnført, sier partileder Trygve Slagsvold Vedum.

Les mer i RingeriksAvisa