fredag, 10 mars 2023 08:25

Sex-siktet prest har sluttet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

En prest i Innlandet som er siktet for å ha vært i besittelse av materiale som seksualiserer barn, har sagt opp stillingen sin.

Presten har også frasagt seg presterettighetene sine, opplyser Den norske kirke i en pressemelding fredag.

Presten ble i starten av januar i år pågrepet for besittelse av overgrepsmateriale og varetektsfengslet i to uker. Vedkommende har erkjent straffskyld.

Presten har vært ute av tjeneste siden 12. januar og suspendert fra 18. januar. Vedkommende vil ikke kunne jobbe som prest igjen, heter det i pressemeldingen.

– Forholdene er svært alvorlige og representerer en atferd som ikke er forenelig med å være prest i Den norske kirke, sier biskop Ole Kristian Bonden.

NTB

Andre saker å lese

Naken mann og dame pågrepet på bibliotek i Sandnes

08-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Tidlig onsdag morgen ble en naken mann og dame funnet på et toalett på biblioteket i Sandnes. Begge er pågrepet av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Hvordan finner jeg boligverdien min?

07-04-2026 Økonomi Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Hvordan finner jeg boligverdien min?

Boligen er for de fleste den største verdien de eier. Likevel er det overraskende mange som ikke vet hva den faktisk er verdt akkurat nå. Det finnes heldigvis flere måter...

Les mer i RingeriksAvisa

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

07-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advarer om sårbart Norge: Satellittsvikt kan koste milliarder og true liv

En ny analyse bestilt av Nærings- og fiskeridepartementet slår fast at Norge er blitt sterkt avhengig av satellittbaserte tjenester. Hvis de svikter, kan konsekvensene bli både alvorlige og kostbare.

Les mer i RingeriksAvisa

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

07-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

To personer omkom i snøskred i Hemsedal

Fire personer ble tatt av et snøskred i Hemsedal mandag formiddag. To av dem omkom, melder politiet.

Les mer i RingeriksAvisa