onsdag, 10 januar 2024 15:39

Nybilsalget stupte i 2023

Skrevet av
Det ble registrert drøyt 47.000 færre nye personbiler i Norge i 2023 enn året før, ifølge Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV). Det ble registrert drøyt 47.000 færre nye personbiler i Norge i 2023 enn året før, ifølge Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV). Foto: Vegard Wivestad Grøtt / NTB

Nordmenn kjøpte nye personbiler for 72,7 milliarder kroner i løpet av 2023, ifølge OFV. Det er en nedgang på nær 30 prosent fra året før.

Det fremgår i en ny rapport fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV).

Den samlede verdiberegningen for nye personbiler i 2023 ble på 72,7 milliarder kroner, mens den i 2022 endte på 101,4 milliarder kroner.

– I 2023 ble det registrert drøyt 47.000 færre nye personbiler enn i 2022. En så stor forskjell i antall nybilregistreringer utgjør svært store summer i kroner og øre, sier salgssjef Magnus Lundberg i Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV).

I årets fjerde kvartal i fjor endte omsetningen i personbilmarkedet på 19 milliarder kroner. Det er en markant nedgang fra 43,6 milliarder kroner i samme periode i 2022, ifølge OFV.

Gjennomsnittsprisen for førstegangsregistrerte nye personbiler i årets siste kvartal var 605.000 kroner.

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa