fredag, 07 mars 2025 07:46

EU enige om opprustning – men splittet om Ukraina

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj (i midten) flankert av EU-president Antonio Costa og EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen på torsdagens EU-toppmøte i Brussel. Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj (i midten) flankert av EU-president Antonio Costa og EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen på torsdagens EU-toppmøte i Brussel. Foto: Omar Havanna / AP / NTB

EU-landene gir grønt lys for planene om en massiv opprustning. Men Ungarn saboterer en erklæring om støtte til Ukraina.

To saker sto på dagsordenen for EUs 27 stats- og regjeringssjefer på det ekstraordinære toppmøtet torsdag, døpt «krigsråd» av mediene: Å ruste opp Europa og sikre enighet om mer støtte til Ukraina.

Bakteppet er et USA, som under Donald Trump har satt både støtten til Ukraina så vel som støtten til sine allierte i Nato i spill.

Enighet om opprustning

På det første punktet endte møtet med full enighet om fempunktsplanen til EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen plan om å ruste opp Europa – «Rearm Europe».

– EU vil akselerere mobiliseringen av de nødvendige instrumentene og finansieringen for å styrke sikkerheten til unionen, heter det i slutterklæringen.

Nå skal EU-kommisjonen bruke de to ukene fram til neste ordinære toppmøte til å hamre ut detaljene i planen.

Splittet om Ukraina

Derimot ble det som mange hadde fryktet ingen felles erklæring fra EU når det gjelder støtten til Ukraina.

Ungarns statsminister Viktor Orban, som er Russlands nærmeste allierte i Europa, sa blankt nei til å gi Ukraina mer støtte, noe han mener er med på å forlenge krigen.

Denne delen av slutterklæringen blir derfor i stedet sendt ut som et brev fra EU-president Antonio Costa som 26 land stiller seg bak.

At ikke alle landene stiller seg bak erklæringen, regnes som et nederlag, ifølge medier i Brussel.

Dersom ikke EU greier å samle seg om et felles budskap, vil det være en «fiasko av historiske dimensjoner», uttalte en analytiker i forkant av toppmøtet.

– Heller kraftfull enn utvannet

Sveriges statsminister Ulf Kristersson sier imidlertid at han ikke er skuffet.

– Dette var det beste som det gikk an å få til, sier han til pressen i Brussel.

Overfor NTB understreker EU-diplomater at de heller ville ha en kraftfull Ukraina-uttalelse som 26 land stiller seg bak, enn en utvannet felles slutterklæring.

– Ungarn har vært konsekvente i lang tid. De står ikke ved Ukrainas side, og de vil heller ikke at EU skal gjøre det. Men vi andre står på Volodymyr Zelenskyj og Ukrainas side, slår Kristersson fast.

Fikk SMS fra Støre

Under toppmøtet fikk han en SMS fra statsminister Jonas Gahr Støre om Norges beslutning om å øke Ukraina-støtten fra 35 til 85 milliarder kroner.

– Det passer jo ekstremt bra inn i dette. Det er ikke bare EU-land som gjør ting, men også andre europeiske land, sier Kristersson.

Tidligere torsdag omtalte en talsperson fra EU-kommisjonen nyheten fra Norge som «fantastisk».

– Det vil uten tvil virke inspirerende på toppmøtet, sa talspersonen til NTB.

Ingen konkrete løfter om støtte til Ukraina ble imidlertid lagt på bordet på toppmøtet.

Men Zelenskyj, som hadde tatt turen til Brussel, takker likevel EU for støtten.

– Vi er veldig takknemlige for at vi ikke er alene. Og dette er ikke bare ord. Det er veldig viktig at dette toppmøtet sender et sterkt signal til våre soldater og ukrainske familier, sier han.

Ny uro

Samtidig vokser uroen for hva som kan skje neste gang EU skal forlenge sanksjonene mot Russland.

For slike vedtak må være enstemmige. Med andre ord må Ungarn være med på laget.

– Det er helt åpenbart et stort problem. Vi får se hva man i så fall kan gjøre uten EU-enighet, sier Kristersson.

Sist redigert fredag, 07 mars 2025 07:52
NTB

Andre saker å lese

Denne mynten kan bli din for 15 millioner kroner

01-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Denne mynten kan bli din for 15 millioner kroner

15 millioner kroner er minsteprisen for gullmynten. Den skal auksjoneres i mai. – Kan bli den dyreste mynten som er solgt i Norge, sier Arne Riise.

Les mer i RingeriksAvisa

Ulovlige boliger og brannfare: Hva skjer hos Sparmax på Hensmoen?

29-03-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ulovlige boliger og brannfare: Hva skjer hos Sparmax på Hensmoen?

Den 11. november 2024 sendes et internt notat i Ringerike kommune. Notatet er unntatt offentlighet og inneholder en bekymringsmelding om forholdene ved Sparmax Eiendom AS sin eiendom i Verkstedveien 48...

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 13

29-03-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 13

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Tøft sluttspill for Ringerike – opprykksdrømmen brast i sudden death

29-03-2025 Sport Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tøft sluttspill for Ringerike – opprykksdrømmen brast i sudden death

Det ble en hockeythriller av de sjeldne da Ringerike tok imot Nidaros til avgjørende kvalifiseringskamp i Schjongshallen fredag kveld. Over 96 minutter med intens innsats, nervepirrende øyeblikk og knallhard duellering...

Les mer i RingeriksAvisa