torsdag, 08 mai 2025 09:17

Borgerlig flertall i ny måling

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Partileder Sylvi Listhaug i Fremskrittspartiet kan juble for økt oppslutning og største parti på borgerlig side i en ny meningsmåling. Partileder Sylvi Listhaug i Fremskrittspartiet kan juble for økt oppslutning og største parti på borgerlig side i en ny meningsmåling. Foto: Heiko Junge / NTB

Fremskrittspartiet øker og Venstre kommer over sperregrensen, mens Høyre taper velgere i en ny måling. Likevel viser den et borgerlig flertall.

Fremskrittspartiet får en oppslutning på 23,9 prosent i partibarometer fra Altinget og ABC Nyheter for mai.

Dermed er de klart størst på borgerlig side. Blant alle partier er de kun slått av Arbeiderpartiet, som får en oppslutning på 26 prosent.

– Dette er jo en veldig god måling for Fremskrittspartiet, og det er veldig gledelig at det ikke er sosialistisk flertall, sier Frp-leder Sylvi Listhaug til Altinget.

Høyre-leder Erna Solberg er også fornøyd med borgerlig flertall, men må konstatere at Høyres oppslutning synker 4 prosentpoeng fra april – målingens eneste signifikante endring. Høyre får støtte fra 18,5 prosent.

Solberg sier hun har ambisjoner om at Høyre skal bli større enn Frp. Listhaug står fast på at det største partiet bør få statsministerposten.

På venstresiden går Arbeiderpartiet fram 0,9 prosentpoeng til 26 prosent oppslutning. Senterpartiet går marginalt fram til 5,4 prosent, og SV så vidt fram til 6,5 prosent.

Målingen er gjennomført av Opinion på oppdrag fra Altinget og ABC Nyheter. 1000 personer i et representativt utvalg er spurt i månedsskiftet til mai. Feilmarginene er mellom 1,0 og 3,1 prosentpoeng, med størst feilmargin for de største partiene.

Målingen som helhet ser slik ut, med endring fra sist måling i parentes: Rødt 5,0 (-0,3), SV 6,5 (+0,3), MDG 2,5 (uendret), Ap 26 (+0,9), Sp 5,4 (+0,1), V 4,6 (+0,8), KrF 3,6 (+0,5), H 18,5 (-4,0), FrP 23,9 (+2,8), Andre 3,9 (-1,1).

NTB

Andre saker å lese

Stram sikkerhet og dagspass-ordning i Høiby-rettssaken

21-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Stram sikkerhet og dagspass-ordning i Høiby-rettssaken

Vakthold, køsystem og trussel om bøter: Oslo tingrett tar grep når hundrevis av journalister og publikummere skal følge straffesaken mot Marius Borg Høiby.

Les mer i RingeriksAvisa

Varsler uvanlig høye bøter: Legges det opp til særbehandling i Høiby-rettssaken?…

20-01-2026 Nyheter NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Varsler uvanlig høye bøter: Legges det opp til særbehandling i Høiby-rettssaken?

Rettssaken mot Marius Borg Høiby vil bli gjenstand for et massivt medietrykk. Påtalemyndigheten varsler kraftige reaksjoner mot medier som bryter reglene.

Les mer i RingeriksAvisa

Tross rentekutt har det blitt vanskeligere for sykepleiere å bli boligeier

20-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Tross rentekutt har det blitt vanskeligere for sykepleiere å bli boligeier

Verken lønnsvekst eller lavere rente var nok til å bedre sykepleiernes mulighet til å bli boligeier i fjor. Faktisk ble det vanskeligere.

Les mer i RingeriksAvisa

Posten vil ha post i kassa én dag i uken – og eget tilbud for eldre

20-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Posten vil ha post i kassa én dag i uken – og eget tilbud for eldre

Regjeringen vil ha post i postkassen kun én dag i uken. Det får støtte hos Posten, som i tillegg foreslår en egen personlig brevlevering hos eldre over 75 år.

Les mer i RingeriksAvisa