onsdag, 06 mai 2026 08:27

Ringerike og Hønefoss får ekstra klasser i videregående

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Magnus Weggesrud (Sp), Daniel Rugaas (V), Kristin L. Gjerde (Frp) og Dag Øivind Henriksen (H) sto bak forslaget som fikk flertall. Magnus Weggesrud (Sp), Daniel Rugaas (V), Kristin L. Gjerde (Frp) og Dag Øivind Henriksen (H) sto bak forslaget som fikk flertall. Foto: Buskerud fylkeskommune

Nye elever i Ringeriksregionen kan glede seg over et utvidet skoletilbud fra kommende skoleår. Hovedutvalget for opplæring i Buskerud fylkeskommune vedtok den 29. april justeringer som styrker kapasiteten der behovet er størst.

For å møte søkertallene og sikre at flest mulig får oppfylt sine ønsker, opprettes det nå to nye klasser i regionen. Ved Hønefoss videregående skole blir det en ekstra klasse innen helse- og oppvekstfag, mens Ringerike videregående skole får en ekstra klasse innen salg, service og reiseliv.

Disse tiltakene er en del av en bredere tilpasning av det videregående tilbudet i fylket for 2026/27. Formålet med justeringene er å ivareta elevenes rett til skoleplass, samtidig som man sikrer at arbeidslivet får tilgang til nødvendig kompetanse fremover.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakuere…

25-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Skogbrann nærmer seg Bordeaux i Frankrike – flere forsteder og flyplass evakueres

Franske myndigheter har startet evakuering av flere forsteder vest for Bordeaux etter at en kraftig skogbrann har brutt ut i nærheten av den kjente vinbyen.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye streiker kan ramme flytrafikken i august

Flere tusen ansatte i luftfarten kan fortsatt ende i streik. Fire nye meklinger venter i august.

Les mer i RingeriksAvisa

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

24-07-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Vegvesenet med streng beskjed etter «søppelfjell» på rasteplasser

Forsøpling på Norges over 430 rasteplasser har nå fått et så stort omfang at Statens vegvesen går ut med en egen pressemelding om problemet.

Les mer i RingeriksAvisa

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

24-07-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Eide om Trump-toll: – Vi har ikke planlagt mottoll

Utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) reagerer sterkt på USAs tolløkning mot Norge, men avviser at regjeringen planlegger mottoll.

Les mer i RingeriksAvisa