mandag, 18 mai 2026 08:45

Nå rammes også flyplassene av streik

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Fellesforbundet-leder Christian Justnes da han holdt appell under en markering for de streikende hotell- og restaurantarbeiderne på Jernbanetorget i Oslo 23. april. Fellesforbundet-leder Christian Justnes da han holdt appell under en markering for de streikende hotell- og restaurantarbeiderne på Jernbanetorget i Oslo 23. april. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Fellesforbundet utvider i dag streiken til å ramme serveringssteder på seks av landets største flyplasser. Totalt er nå 4416 medlemmer i 331 bedrifter i streik.

Opptrappingen skjer fra klokken 8 mandag. Da tas 264 nye medlemmer tatt ut ved Gardermoen, Flesland, Sola, Værnes, Torp og Kjevik. Det er Select Service Partner på flyplassene som rammes, i tillegg til Radisson Blu og Radisson Red på Gardermoen og Quality Hotel Pond.

Forbundsleder Christian Justnes sier i en pressemelding at utvidelsen er en følge av manglende vilje hos arbeidsgiversiden.

– Det er ingen bevegelse å spore hos NHO Reiseliv, og derfor ser vi oss nødt til å ramme ikke bare hoteller, restauranter og forpleining, men også flyplassene.

Streiken har pågått i en måned. Tirsdag har riksmekler Mats Ruland kalt inn fagforeningene Fellesforbundet og Parat og arbeidsgiverorganisasjonen NHO til et møte i håp om å avslutte konflikten.

Som i flere andre lønnsoppgjør i vår står striden om forskuttering av sykepenger og lønnsvekst.

Fagforeningene krever at alle arbeidsgivere forskutterer sykepenger, foreldrepenger og pleiepenger, noe NHO ikke har gått med på. De mener sykepenger er et offentlig ansvar, og at forskuttering belaster bedriftene – særlig de små.

NTB

Andre saker å lese

Hønengata 5 solgt for fem millioner

12-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønengata 5 solgt for fem millioner

Salget av Hønengata 5 for 5 millioner kroner er den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Flere av eiendommene er omsatt for rundt 4 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa