onsdag, 29 november 2017 09:21

Nulltoleranse for seksuell trakassering?

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

(Leder) Den ene bransjen etter den andre hiver seg nå på trenden om å fastslå at det er nulltoleranse for seksuell trakassering i deres bransje. Sist ut er bokbransjen.

Ledere i arbeidslivet har fått aktualisert at de skal ta hensyn til den som føler seg seksuelt trakassert.

Men hvem skal egentlig bestemme hva som er seksuell trakassering? Dette blir jo en svært individuell sak hvor noen er svært følsomme og hvor noen ikke bryr seg i det hele tatt. Trakassering foreligger først når det er snakk om kvalifisert plaging over tid. Enkeltstående "overtramp" er derfor pr definisjon ikke trakassering.

Det skal bli interessant å følge denne utviklingen framover og se hvordan bedriftene velger å ta dette opp. Arbeidsmiljøloven er jo allerede klar på dette punktet. Så når den ene bransjen etter den andre sier de har nulltoleranse for seksuell trakassering, sier de egentlig at de endelig har bestemt seg for å følge loven.

Vi får ikke tro at det før ansettelse blir spørsmål om tålegrenser for hva kandidaten anser som trakassering. Eller at kvinner ikke blir ansatt.

Lest 44978 ganger
Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.

Andre saker å lese

Kjedekollisjon på E18 i Sandvika – veien delvis stengt

14-09-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Flere biler er mandag morgen involvert i en trafikkulykke på E18 i Sandvika i retning Oslo.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

13-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Kraftig resultatløft for Tronrud Engineering

Tronrud Engineering la et krevende 2024 bak seg og fikk et kraftig økonomisk oppsving i 2025. Konsernet økte inntektene med mer enn 160 millioner kroner og gikk fra underskudd til...

Les mer i RingeriksAvisa

Regjeringen ber Meta beskytte norske barn og unge

12-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Regjeringen ber Meta beskytte norske barn og unge

I et brev til Meta uttrykker regjeringen «klare forventninger» om at teknologigiganten innfører sterkere vern for å beskytte barn og unge i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønengata 5 solgt for fem millioner

12-09-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Hønengata 5 solgt for fem millioner

Salget av Hønengata 5 for 5 millioner kroner er den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. Flere av eiendommene er omsatt for rundt 4 millioner kroner.

Les mer i RingeriksAvisa