lørdag, 03 mars 2018 10:19

Få malt i kulda

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Innvendig panel som venter på et malingsstrøk, bør få det nå, råder ifi.no. Det finnes ingen bedre tid enn i det kalde og tørre vinterværet.

Luftfuktigheten er på sitt laveste i januar, februar og begynnelsen av mars. Og når du fyrer for å holde varmen, blir lufta ekstra tørr.

– Det betyr også at treverket er på sitt tørreste. Og når det er tørt, trekker det seg sammen, og du får behandlet den lille millimeteren med overlapp som panelet dekker ved høyere fuktinnhold. Da er det minst risiko for at det vil komme skjemmende krympesprekker senere, sier John Morten Åvik, malermester og distriktssjef hos Beckers. Treverket skal ideelt sett ha en fuktighet på rundt 12–14 prosent når du begynner å male, litt avhengig av type treverk. Det finnes rimelige fuktindikatorer å få tak i for den som vil være på den sikre siden.

Andre saker å lese

Ingen skadet i trafikkulykke på Soknedalsveien

17-07-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

To personbiler kolliderte på Soknedalsveien i Ringerike mandag ettermiddag. Til sammen sju personer var involvert i ulykken. Nødetatene rykket ut like før klokken 16. Ifølge politiet var alle de involverte ute...

Les mer i RingeriksAvisa

Ny «Team Bachstad»-sesong – åpner for flere reiseeventyr

17-07-2025 Film NTB - avatar NTB

Ny «Team Bachstad»-sesong – åpner for flere reiseeventyr

NRKs seerfavoritt «Team Bachstad» er fredag tilbake med splitter ny sesong. NRK-duoen har antydet at dette var siste reise, men åpner nå for flere turer.

Les mer i RingeriksAvisa

Solkremskandale avblåst: Forbrukerrådet brukte solfaktor fra i fjor

17-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Solkremskandale avblåst: Forbrukerrådet brukte solfaktor fra i fjor

Forbrukerrådet ba i juni om omsetningsforbud for fire solkremer som kom dårlig ut i en test. Mattilsynet mener imidlertid det ikke er grunnlag for forbud.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt: – Det gjør vondt i hjertet

17-07-2025 Sport NTB - avatar NTB

Norge tapte EM-kvartfinalen i siste minutt: – Det gjør vondt i hjertet

Jakten på etterlengtede EM-medaljer i fotball tok slutt med 1-2-tap for Italia i Genève. Norge er nå uten medalje i seks mesterskap på rad.

Les mer i RingeriksAvisa