onsdag, 21 november 2018 07:54

Budsjettkrise avverget med tre Frp-stemmer

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Helge Njåstad og flere i Frps stortingsgruppe hadde lite til overs for at KrF gikk imot dem i stortingssalen samtidig som de forhandlet om en budsjettavtale. Helge Njåstad og flere i Frps stortingsgruppe hadde lite til overs for at KrF gikk imot dem i stortingssalen samtidig som de forhandlet om en budsjettavtale. Foto: Fredrik Hagen / NTB scanpix

Med bare tre stemmers overvekt godtok Frps stortingsgruppe tirsdagens budsjettavtale, men misnøyen med KrF stikker dypt.

Mens det er vanlig å vedta budsjettavtaler med overveldende flertall, ble resultatet 12–9 i favør av en avtale etter et opphetet gruppemøte i Fremskrittspartiet, skriver Dagbladet.

Møtet gikk mer enn en time på overtid før også Frp kunne slutte seg til budsjettavtalen med de øvrige regjeringspartiene og KrF. Og det legges ikke skjul på at det var sistnevnte som gjorde prosessen vanskelig for Frp.

– Det var et allment raseri! De sier de vil være samarbeidspartner i framtida, og så gjør de noe sånt, sa en opprørt partiveteran Carl I. Hagen til Dagbladet.

Også finanspolitisk talsmann Helge André Njåstad hadde en klar beskjed til KrF og nestleder Kjell Ingolf Ropstad:

– Vi kan ikke fortsette å samarbeide sånn!

Det de to Frp-politikerne viser til er at parallelt med budsjettforhandlingene, stemte KrF sammen med opposisjonen i Stortinget for å reversere Frps taxfree-seier fra 2014 som lar reisende bytte en ubenyttet tobakkskvote mot en større alkoholkvote.

I et representantforslag om «en offensiv og solidarisk alkoholpolitikk» ville KrF opprinnelig be regjeringen «vurdere en reversering», men partiet ble i stedet med på et Ap-forslag om å fjerne «kvotebyttet» fra 2020.

– Vi er ikke i regjering ennå, og da kjører vi KrF-politikk. Det skulle bare mangle, sier KrFs nestleder Olaug Bollestad til NRK i etterkant.

Andre saker å lese

Emma og Noah på navnetoppen i 2025

28-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Emma og Noah på navnetoppen i 2025

Emma og Noah hoppet begge fra andre til førsteplass på lista over mest populære navn i fjor. Astrid sto for et stort comeback på lista etter 80 års pause.

Les mer i RingeriksAvisa

Front-mot-front-kollisjon på RV350 i Vikersund – to til sykehus

27-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tidlig tirsdag morgen rykket nødetatene ut etter melding om en front-mot-front-ulykke på riksvei 350 i Vikersund.

Les mer i RingeriksAvisa

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

27-01-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Elbiler har mange flere feil på EU-kontroller

Fersk statistikk viser at elbiler har flere feil i EU-kontrollen enn fossilbiler. Statens vegvesen mistenker at eldre elbiler blir dårligere vedlikeholdt.

Les mer i RingeriksAvisa

Kinesisk selskap vil ha elbilfabrikk i Fredrikstad

27-01-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Kinesisk selskap vil ha elbilfabrikk i Fredrikstad

Det kinesiske selskapet Dongfeng har planer om å etablere en monteringsfabrikk for elbiler i Fredrikstad. Målet skal være å skru sammen 110.000 elbiler i året.

Les mer i RingeriksAvisa