tirsdag, 16 januar 2024 13:36

Kommunen sparer penger - lemper forurenset snø inn i private hager

Skrevet av
Ikke mye hyggelig å få dette sendt over gjerdet. Her skulle småunger ha lagd snømann og snøhytte, men Ringerike kommune vil bruke plassen til noe annet. Ikke mye hyggelig å få dette sendt over gjerdet. Her skulle småunger ha lagd snømann og snøhytte, men Ringerike kommune vil bruke plassen til noe annet. Foto: Privat

Ved store snømengder tidligere år, fjernet kommunen snøen med lastebiler. Nå sender de snøen inn i hagene til folk som bor langs veien.

Det koster penger å kjøre snøen vekk. Hva er da enklere og billigere enn å bruke en snøfreser for å legge snøen inn i hagene?

Her er et par utdrag fra bestemmelsene om deponering av snø:

"Et snødeponi vil regnes som forurensning etter forurensningsloven. Dersom snødeponiet fører til nevneverdige skader eller ulemper på miljøet, trenger deponiet tillatelse etter forurensningsloven § 11."

"Dersom det på privat eiendom skal benyttes små midlertidige deponier som ikke medfører fare for forurensning, anser Fylkesmannen at det ikke er behov for tillatelse etter forurensningsloven. De lokale påvirkningene fra deponiet skal likevel vurderes."

For å ta det siste først: Dette er ikke et midlertidig deponi. For det er ingen fra kommunen som skal fjerne dette senere. Dermed er det et permanent deponi. Og det er det ikke lov å etablere, selv om de er små. Fordi når dette smelter, siger all dritten ned i grunnen.

Er det til ulempe?

Bortsett fra at det som freses over hagegjerdene er forurenset, så forurenset at det er strengt forbudt å tippe det i elva, så har det visse ulemper for hageeiere.

Den som freser, ser ikke hvor asfalten slutter. Jord, grus, torv og større steiner som ligger mellom asfaltkanten og hagegjerdet følger med snøen inn i hagen.

Hekker, nyplantede trær og blomsterbusker blir skadet og/eller ødelagt

Strøgrus fra veien følger med inn i hagen. Det er nødvendig med gummistøvler ved bruk av motorklipper fordi strøgrusen spruter mot leggene.

Andre saker å lese

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dramatikk da batteri ble overopphetet om bord på SAS-fly

Det var dramatikk om bord da en powerbank gikk varm og begynte å ryke på et fly fra Oslo til Tromsø 15. februar. Flyet nødlandet på Værnes.

Les mer i RingeriksAvisa

God start på året for Kino-Norge

02-03-2026 Film NTB - avatar NTB

God start på året for Kino-Norge

Det ble solgt over 1,5 millioner kinobilletter i årets to første måneder. Det er en økning på 13 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Les mer i RingeriksAvisa

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

02-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Bankinnbrudd i Ørje – brukte trolig sprengstoff

Det er store skader på lokalene til Marker Sparebank i Ørje etter et innbrudd natt til mandag. Politiet leter etter en grå bil i forbindelse med saken.

Les mer i RingeriksAvisa