torsdag, 11 april 2024 11:57

Dugnadsbot er ulovlig – kutt i felleskostnader er OK

Raker og river må fram når dugnaden blåses i gang rundt om i borettslag og sameier. Maling står også gjerne på programmet, og da kan man lokke med kompensasjon for dem som deltar. Bot til unnasluntrere er ikke lov. Raker og river må fram når dugnaden blåses i gang rundt om i borettslag og sameier. Maling står også gjerne på programmet, og da kan man lokke med kompensasjon for dem som deltar. Bot til unnasluntrere er ikke lov. Foto: Jon Olav Nesvold / NTB

Når naboen ikke stiller til dugnad, kan ikke borettslaget ilegge bot. Derimot kan de lokke med lavere kostnader til dem som stiller opp.

Mange borettslag og sameier bruker dugnad for å få ned kostnadene. Samtidig kan det være en fin måte å bli kjent med naboene på. Så fins det folk som verken kan eller vil stille til dugnad, og det har de full rett til, ifølge Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL).

– Det er lov å droppe dugnaden. Det gjelder uansett hva slags grunn man har – det er ingen juridisk plikt å arbeide på dugnad, sier advokat Line Bjerkek hos NBBL.

Kutt er greit

Dermed er det ulovlig å sende folk faktura for manglende oppmøte, slik noen borettslag og sameier har gitt. I stedet kan man bruke en godtgjørelse som gulrot for å få folk til å møte opp.

– Et eksempel er maling av egen garasje på dugnad. Da må den som ikke maler selv, betale malekostnadene. I praksis løses dette ved at de eierne som har deltatt på dugnaden, får redusert felleskostnad den aktuelle måneden. Beløpene skal tilsvare en normal godtgjørelse for denne typen arbeid, sier Bjerkek.

Hun ramser opp en del tips som kan trekke folk til fellesinnsatsen: Kaffe og kaker, en grei liste over gjøremål og mulighet for innsats på en selvvalgt dag. Fint vær skader heller ikke.

– Pass på helse og sikkerhet

Advokat Annita Magnussen i Huseiernes Landsforbund minner om at HMS-reglene må følges når folk stiller opp gratis for fellesskapet.

– Styret der du bor, har ansvar for å følge HMS-regler for det aktuelle arbeidet. Du skal ikke måtte stå øverst på en stige og balansere oppunder et høyt takmøne, for eksempel. Styret skal gjøre det de kan for at folk ikke skader seg, sier hun.

Andre saker å lese

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

11-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Siva investerer i ny biokarbonfabrikk ved Hønefoss

Siva - Selskapet for industrivekst - går inn som eier av bygningsmassen ved Vow Green Metals (VGM) nye storskalaanlegg for biokarbonproduksjon i Treklyngen Industripark ved Hønefoss. Anlegget blir et av...

Les mer i RingeriksAvisa

All musegift blir forbudt i Norge

11-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fra 2027 blir det forbudt for privatpersoner å bruke musegift i Norge.

Les mer i RingeriksAvisa

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

11-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Charlie Kirk – ung, omstridt retoriker på høyresiden

Charlie Kirk, som ble skutt og drept på et amerikansk universitet onsdag, var en veltalende talsperson for en yngre generasjon i Trumps ytre høyre-fløy i Det republikanske partiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa