lørdag, 18 mai 2024 09:58

Elbilforeningen vil kjøre i kollektivfeltet i helger i Oslo og Akershus

Skrevet av
Det er ikke lenger lov å kjøre elbil i kollektivfeltet i Oslo og Akershus, selv ikke med passasjerer om bord. Elbilforeningen mener store utfartsdager og helger bør få unntak fra de nye reglene. Det er ikke lenger lov å kjøre elbil i kollektivfeltet i Oslo og Akershus, selv ikke med passasjerer om bord. Elbilforeningen mener store utfartsdager og helger bør få unntak fra de nye reglene. Foto: Frederik Ringnes / NTB

Elbiler har blitt kastet ut av kollektivfeltet i Oslo og Akershus. Norsk Elbilforening mener det bør være unntak i helger og på travle reisedager.

– Tidenes utfartshelg står foran oss, og kapasiteten på mandag kommer til å bli sprengt. De bør åpne kollektivfeltene i helgen og på store utfartsdager, sier leder Christina Bu i Elbilforeningen til VG.

Tidligere i måneden ble elbilistene kastet ut av kollektivfeltet i Oslo og Akershus av hensyn til bussenes fremkommelighet når Ring 1 i Oslo stenges.

– Vi har forståelse for at det måtte gjøres, men det å kaste alle elbilene ut er for strengt. Det ødelegger for alle fordi kapasiteten på veien blir for dårlig, sier Bu.

Statens vegvesen uttaler til avisen at de foreløpig ikke vil gjøre unntak fra reglene.

Andre saker å lese

Fyllekjørte i Hønefoss

19-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ved 3.30-tiden tirsdag morgen, ble en kvinne i 40-årene stanset av en politipatrulje i Hønefoss sentrum. Det ble tatt nødvendige prøver av kvinnen og det ble opprettet sak hos politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Enklere å søke om støtte til begravelser

19-05-2026 Nyheter Pressemelding - avatar Pressemelding

Enklere å søke om støtte til begravelser

Hvert år søker opptil 6 000 pårørende om støtte til begravelser. Skatteetaten og Nav har nå gjort det enklere å søke om statlig støtte, og langt raskere å få svar.

Les mer i RingeriksAvisa

Et liv verdt å leve for grisen

18-05-2026 Politikk Skrevet av veterinær og talsperson i Dyrevernalliansen, Helle Haukvik. - avatar Skrevet av veterinær og talsperson i Dyrevernalliansen, Helle Haukvik.

Et liv verdt å leve for grisen

De fleste av oss ønsker at dyr skal ha det bra. Likevel lever nesten alle norske griser hele livet sitt innendørs i trange betongbinger. De får liten plass, lite å...

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt Hovland-fall på rankingen

18-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Nytt Hovland-fall på rankingen

Viktor Hovland går ned tre plasser og er rangert som verdens 30. beste golfspiller. Fem hakk opp er Kristoffer Reitan.

Les mer i RingeriksAvisa