mandag, 20 mai 2024 10:09

Dopsalg i Telegram-grupper skaper hodebry for politiet

Skrevet av
Telegram vil ikke dele brukerdata med politiet, noe som gjør det vanskelig å finne personer som driver dopsalg i hemmelige kanaler i meldingstjenesten. Telegram vil ikke dele brukerdata med politiet, noe som gjør det vanskelig å finne personer som driver dopsalg i hemmelige kanaler i meldingstjenesten. Foto: Terje Pedersen / NTB

Politiet merker en økning hemmelige grupper på Telegram der det selges dop, men meldingstjenesten vil ikke utgi brukerdata.

– Vi har sett en enorm økning i antall grupper som utelukkende er opprettet for distribusjon av all slags type narkotika i både større og mindre mengder, over hele landet, sier kommunikasjonsrådgiver Jonas Fabritius Christoffersen i Kripos til NRK.

Disse hemmelige gruppene og kanalene er ikke søkbare, og man må ha en invitasjon for å få tilgang, ifølge Kripos. Politiet er ikke invitert, og de sliter med å komme seg inn.

Kripos har bedt Telegram om å dele brukerdata, men Telegram nektet.

– Telegram samarbeider ikke like smidig som Snapchat, sier Christoffersen.

Telegram-sjefen Pavel Durov er en regimekritiker som flyktet fra hjemlandet Russland etter å ha nektet å gi brukerdata til myndighetene. I flere intervjuer har han sagt at han verdsetter personvern.

Christoffersen sier at Kripos har informasjon om at barn helt ned i 13-årsalderen har fått kjøpt narkotika på plattformen.

Andre saker å lese

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

04-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

Prisen for å kutte i drivstoffavgiftene tilsvarer flere omstridte forslag i Stortinget. – Dette handler ikke om å bruke penger, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

04-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

03-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

47-åringen erkjenner voldshandlingen mot ekskona, men mener han ikke ville drepe henne.

Les mer i RingeriksAvisa

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

02-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

Onsdag trådte reduksjonen i drivstoffavgiftene i kraft. Men bilistene har ikke fått glede av avgiftskuttet. Dieselprisene er bare 35 øre lavere enn dagen før.

Les mer i RingeriksAvisa