mandag, 10 juni 2024 08:09

Regjeringen vil ha mindre straff i overgrepssaker

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Det kan bli aktuelt å endre på minstestraffene i overgrepssaker, sier justisministeren, som har mottatt en utredning om dette.

– Vi må ivareta rettssikkerheten til dem som blir anklagd eller tiltalt for en voldtekt og andre typer straffbare handlinger, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) til Dagbladet.

I 2010 ble minstestraffen for voldtekt til samleie skjerpet fra to til tre års fengsel. Mehl sier at det har vært en bekymring over flere år at denne minstestraffen treffer skjevt.

Hun mener problemet med minstestraffen er at tre år i mange tilfeller blir for strengt og at den tiltalte dermed isteden frikjennes.

– I ytterste konsekvens kan noen da bli frikjent istedenfor når de kunne fått en lavere straff, sier hun.

– Voldtekt kan være veldig mange forskjellige situasjoner. I noen tilfeller kan det være snakk om svært unge gutter, og det kan være uklart hva som har skjedd. Da må vi som samfunn spørre oss hvor mye straff det er riktig å gi, sier Mehl.

NTB

Andre saker å lese

Verdens største studentundersøkelse

09-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Verdens største studentundersøkelse

Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) er Norges største kartlegging av hvordan studenter faktisk har det – fysisk, psykisk, sosialt og i studiesituasjonen.

Les mer i RingeriksAvisa

Mona Juul går av som ambassadør – fortsetter å forklare seg for UD

09-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Mona Juul går av som ambassadør – fortsetter å forklare seg for UD

Mona Juul går av som ambassadør etter kontakten som er avdekket med Jeffrey Epstein. – Alvorlig svikt i dømmekraft, mener Espen Barth Eide (Ap).

Les mer i RingeriksAvisa

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 6

07-02-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 6

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

06-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kronprinsesse Mette-Marit beklager til kongen og dronningen – vil forklare seg

Kronprinsesse Mette-Marit beklager for situasjonen hun har plassert kongehuset i, i en ny uttalelse om det hun beskriver som sitt vennskap med Jeffrey Epstein.

Les mer i RingeriksAvisa