mandag, 10 juni 2024 08:09

Regjeringen vil ha mindre straff i overgrepssaker

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Det kan bli aktuelt å endre på minstestraffene i overgrepssaker, sier justisministeren, som har mottatt en utredning om dette.

– Vi må ivareta rettssikkerheten til dem som blir anklagd eller tiltalt for en voldtekt og andre typer straffbare handlinger, sier justisminister Emilie Enger Mehl (Sp) til Dagbladet.

I 2010 ble minstestraffen for voldtekt til samleie skjerpet fra to til tre års fengsel. Mehl sier at det har vært en bekymring over flere år at denne minstestraffen treffer skjevt.

Hun mener problemet med minstestraffen er at tre år i mange tilfeller blir for strengt og at den tiltalte dermed isteden frikjennes.

– I ytterste konsekvens kan noen da bli frikjent istedenfor når de kunne fått en lavere straff, sier hun.

– Voldtekt kan være veldig mange forskjellige situasjoner. I noen tilfeller kan det være snakk om svært unge gutter, og det kan være uklart hva som har skjedd. Da må vi som samfunn spørre oss hvor mye straff det er riktig å gi, sier Mehl.

NTB

Andre saker å lese

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

06-02-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når rutinesvikt blir til politisk moralsk panikk

(LEDER) Det er mulig å mene to ting samtidig: Ja - rådhuset skal ha ryddige sikkerhetsrutiner, skriftlige avklaringer og klare grenser for hvem som får tilgang hvor. Og nei -...

Les mer i RingeriksAvisa

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

05-02-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Økokrim åpner etterforskning mot Jagland

Økokrim har besluttet å åpne etterforskning mot Thorbjørn Jagland for mistanker om grov korrupsjon etter opplysninger i Epstein-filene.

Les mer i RingeriksAvisa

Høiby forklarte overgreps-søk: – Gikk masse rykter

05-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Høiby forklarte overgreps-søk: – Gikk masse rykter

På tredje dag av straffesaken mot Marius Borg Høiby forklarte flere vitner seg om nachspielet på Skaugum i 2018. Selv ville Høiby også oppklare noe annet.

Les mer i RingeriksAvisa

Prinsesse Ingrid Alexandra ut mot pressen på Instagram

05-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Prinsesse Ingrid Alexandra ut mot pressen på Instagram

Prinsesse Ingrid Alexandra har lagt ut en tekst om personangrep fra mediene. «Når er det nok», spør hun på en lukket instagramkonto.

Les mer i RingeriksAvisa