tirsdag, 16 juli 2024 07:36

Lokalaviser sliter med å rekruttere journalister

Skrevet av
Lokalaviser må tidvis hanke inn journalister uten utdanning, viser en undersøkelse. Samtidig ruller og går debatten om at journalister bør se til distriktene for å få en fast stilling. Lokalaviser må tidvis hanke inn journalister uten utdanning, viser en undersøkelse. Samtidig ruller og går debatten om at journalister bør se til distriktene for å få en fast stilling. Illustrasjonsfoto: Berit Roald / NTB

Aviser i distriktene sliter med å rekruttere nye journalister. Flere av dem frykter å ligge bakpå digitalt og at de ikke klarer å levere ønsket innhold.

En undersøkelse av 21 lokalaviser viser at redaktører synes det er så vanskelig å rekruttere nye journalister at de må hanke inn folk uten journalistisk utdanning, sier medieforsker Birgit Røe Mathisen ved Nord universitet til Klassekampen.

Redaktørene var mest uroet over egen evne til å produsere grundig og kritisk journalistikk. De var også redde for å havne bakpå i den digitale utviklingen. Det skjer mens man ser en større demografisk trend hvor unge personer i større grad trekker til byene. Undersøkelsen tok også for seg journaliststudenters synspunkt.

– I studien så vi også et paradoksalt sprik mellom studentenes oppfatning av hva det vil si å jobbe i lokalavis og hvilke oppgaver redaktørene i lokalmediene trenger dem til, sier hun.

Den siste uken har det gått en debatt i Medier24 som handler om hvordan man skal angripe utfordringen. Bransjeavisens ansvarlige redaktør Erik Waatland skrev i et meningsinnlegg sist uke at journalister i hovedstaden på søken etter jobb bør «legge bort kaffe latten og søke jobb utenfor ring 3».

Generalsekretær Tomas Bruvik i Landslaget for lokalaviser (LLA) sier det til stadighet er gode muligheter for å få seg en fast stilling utenfor de store byene.

– Som regel er det langt oftere utlyst faste stillinger enn vikariater i lokalavisene utenfor storbyene, sier han.

Andre saker å lese

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

04-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Drivstoffkutt koster like mye som gratis barnehage eller tannhelsereform

Prisen for å kutte i drivstoffavgiftene tilsvarer flere omstridte forslag i Stortinget. – Dette handler ikke om å bruke penger, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

04-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike i uke 14 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

03-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Tiltalte nekter straffskyld for drap og drapsforsøk

47-åringen erkjenner voldshandlingen mot ekskona, men mener han ikke ville drepe henne.

Les mer i RingeriksAvisa

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

02-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Diesel ble 35 øre billigere etter Stortingets avgiftskutt

Onsdag trådte reduksjonen i drivstoffavgiftene i kraft. Men bilistene har ikke fått glede av avgiftskuttet. Dieselprisene er bare 35 øre lavere enn dagen før.

Les mer i RingeriksAvisa