mandag, 02 september 2024 11:15

Flertallet av lokallagene i Rødt i Oslo vil ha Rana fremfor Moxnes

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes kan miste stortingsplassen. Tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes kan miste stortingsplassen. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Et klart flertall av lokallagene i Rødt i Oslo vil ha Sofia Rana på Stortinget, fremfor tidligere Rødt-leder Bjørnar Moxnes.

Det skriver Aftenposten.

Seks lokallag foretrekker Rana fremfor Moxnes: Grorud, Østensjø, Bjerke, Stovner, Gamle Oslo og Solidaritetslaget. Tre vil ha Moxnes foran Rana: Oslo Vest, Grünerløkka og Sagene.

Rana bekrefter overfor Aftenposten at hun tar kampen.

– Mitt kandidatur er ikke nødvendigvis mot Bjørnar, men heller for noe helt annet, sier Rana til avisen.

Moxnes var leder i Rødt fram til i fjor, da han gikk av etter å ha blitt tatt for tyveri av et par solbriller. Han har sagt at han vil stå på andreplass for Rødt Oslo, bak Seher Aydar.

Hvem som får førsteplassen blir avgjort 21. november. Det er Rødts medlemmer i Oslo, og ikke de tillitsvalgte, som har siste ordet.

NTB

Andre saker å lese

– Få studentene tilbake på campus

13-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

– Få studentene tilbake på campus

Mindre nettstudier og skjerm, og mer kollokvier og diskusjon i forelesningssalen. Det er utdanningsministerens klare oppfordring til rektorer.

Les mer i RingeriksAvisa

1300 tatt for fyllekjøring

13-01-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Utrykningspolitiet (UP) beslagla 6936 førerkort i 2025. 1332 av dem ble beslaglagt som følge av ruskjøring.

Les mer i RingeriksAvisa

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

13-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ekspertgruppe skal undersøke om Nav fungerer optimalt

Regjeringen vil nedsette en ekspertgruppe som skal undersøke om Nav fungerer optimalt og om det er godt nok rustet for fremtiden.

Les mer i RingeriksAvisa

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

12-01-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Jevnaker i front - 100 prosent elbilandel i nybilsalget

Jevnaker kommune har nådd en milepæl som få andre kan vise til - i 2025 var samtlige nye personbiler som ble registrert i kommunen helelektriske. Dermed plasserer Jevnaker seg i...

Les mer i RingeriksAvisa