torsdag, 03 oktober 2024 08:36

Frp kraftig fram på ny måling – nær flertall med Høyre

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sylvi Listhaugs Frp går kraftig fram på en ny måling. Nå mener førsteamanuensis Svein Erik Tuastad at det ikke er utenkelig at hun kan bli statsminister. Sylvi Listhaugs Frp går kraftig fram på en ny måling. Nå mener førsteamanuensis Svein Erik Tuastad at det ikke er utenkelig at hun kan bli statsminister. Foto: Terje Pedersen / NTB

Frp går fram med 3,5 prosentpoeng på en ny stortingsmåling. Sammen med Høyre er de fire mandater unna å få flertall på Stortinget.

Med en oppslutning på 20,3 prosent gjør Frp sin beste Opinion-måling siden april 2011. Målingen er laget på oppdrag for Altinget og ABC Nyheter.

Frps framgang er også den eneste endringen som er utenfor feilmarginen på målingen. De er også større enn Ap, som faller til 18,5 prosent. Hvis målingen hadde blitt valgresultatet, hadde Høyre og Frp til sammen fått 81 mandater. Det er fire mandater unna det man trenger for flertall.

Førsteamanuensis Svein Erik Tuastad ved Universitetet i Stavanger mener målingen kan tyde på en ny dynamikk i norsk politikk.

Han sier at det ikke lenger er utenkelig at Sylvi Listhaug kan bli statsminister i Norge.

– Dersom Høyre og Frp får flertall alene og Frp blir størst, vil Frp kunne kreve statsministerposten. Dette er altså ikke utenkelig og kan skje. Men det er mer sannsynlig hvis det blir borgerlig valgseier, at Høyre blir størst, sier Tuastad til ABC Nyheter.

Johan Giertsen i nettstedet Poll of polls sier til Altinget at Frps suksess særlig skyldes at de henter mange velgere fra Senterpartiet og Høyre.

Dette er resultatet av målingen: Rødt: 7,0 (+0,3), SV: 8,1 (-0,7), Ap: 18,5 (-2,6), Sp: 5,9 (0,0), MDG: 3,5 (+0,3), KrF: 3,6 (+1,1), Venstre: 6,0 (+0,4), Høyre: 23,6 (-1,8), Frp: 20,3 (+3,5), INP: 1,6 (+0,2) Andre: 1,9 (-0,9).

Målingen er gjennomført mellom 23. og 30. september blant 1000 respondenter. 704 av dem har svart på partipreferanse. Feilmarginen er på mellom 1,0 og 3,1 prosentpoeng.

Sist redigert torsdag, 03 oktober 2024 08:43
NTB

Andre saker å lese

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

12-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Listhaug vil åpne flere nye områder for oljeleting: – Store muligheter

Frp vil åpne flere områder som i årevis har vært stengt for olje- og gassleting. De vil ha flere av dem inn i 26. konsesjonsrunde – og den vil de...

Les mer i RingeriksAvisa

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

12-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Seks skip angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet

Minst seks skip er blitt angrepet i Persiabukta og Hormuzstredet etter at krigen i regionen har gjort handelsskip til mål i konflikten.

Les mer i RingeriksAvisa

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

12-03-2026 Økonomi NTB - avatar NTB

Bensinpriser opp mot 35 kroner literen

Dagens høye drivstoffpriser er bare begynnelsen på hva vi har i vente dersom krigen mot Iran vedvarer, tror økonomi­professor Kjetil Storesletten.

Les mer i RingeriksAvisa

Senegal dobler straffen for homofili

12-03-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Senegals nasjonalforsamling har vedtatt en lov som dobler strafferammen for seksuelle forhold mellom personer av samme kjønn til opptil ti års fengsel.

Les mer i RingeriksAvisa