torsdag, 03 oktober 2024 08:36

Frp kraftig fram på ny måling – nær flertall med Høyre

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Sylvi Listhaugs Frp går kraftig fram på en ny måling. Nå mener førsteamanuensis Svein Erik Tuastad at det ikke er utenkelig at hun kan bli statsminister. Sylvi Listhaugs Frp går kraftig fram på en ny måling. Nå mener førsteamanuensis Svein Erik Tuastad at det ikke er utenkelig at hun kan bli statsminister. Foto: Terje Pedersen / NTB

Frp går fram med 3,5 prosentpoeng på en ny stortingsmåling. Sammen med Høyre er de fire mandater unna å få flertall på Stortinget.

Med en oppslutning på 20,3 prosent gjør Frp sin beste Opinion-måling siden april 2011. Målingen er laget på oppdrag for Altinget og ABC Nyheter.

Frps framgang er også den eneste endringen som er utenfor feilmarginen på målingen. De er også større enn Ap, som faller til 18,5 prosent. Hvis målingen hadde blitt valgresultatet, hadde Høyre og Frp til sammen fått 81 mandater. Det er fire mandater unna det man trenger for flertall.

Førsteamanuensis Svein Erik Tuastad ved Universitetet i Stavanger mener målingen kan tyde på en ny dynamikk i norsk politikk.

Han sier at det ikke lenger er utenkelig at Sylvi Listhaug kan bli statsminister i Norge.

– Dersom Høyre og Frp får flertall alene og Frp blir størst, vil Frp kunne kreve statsministerposten. Dette er altså ikke utenkelig og kan skje. Men det er mer sannsynlig hvis det blir borgerlig valgseier, at Høyre blir størst, sier Tuastad til ABC Nyheter.

Johan Giertsen i nettstedet Poll of polls sier til Altinget at Frps suksess særlig skyldes at de henter mange velgere fra Senterpartiet og Høyre.

Dette er resultatet av målingen: Rødt: 7,0 (+0,3), SV: 8,1 (-0,7), Ap: 18,5 (-2,6), Sp: 5,9 (0,0), MDG: 3,5 (+0,3), KrF: 3,6 (+1,1), Venstre: 6,0 (+0,4), Høyre: 23,6 (-1,8), Frp: 20,3 (+3,5), INP: 1,6 (+0,2) Andre: 1,9 (-0,9).

Målingen er gjennomført mellom 23. og 30. september blant 1000 respondenter. 704 av dem har svart på partipreferanse. Feilmarginen er på mellom 1,0 og 3,1 prosentpoeng.

Sist redigert torsdag, 03 oktober 2024 08:43
NTB

Andre saker å lese

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

30-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Avgiftene på bensin og diesel reduseres fra 1. april

Regjeringen følger opp stortingsvedtaket om reduserte avgifter på drivstoff, og fra 1. april vil alle satsene i veibruksavgiften på drivstoff settes til null.

Les mer i RingeriksAvisa

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

29-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Sverige halverer matmomsen – påskefest for grensehandelen

Fra før ligger Sveriges største vinmonopol og travleste bensinstasjon like ved norskegrensen. I påsken kommer enda en grunn for nordmenn til å krysse grensa.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

28-03-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i uke 13 - 2026

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Måling: Frp landets soleklart største parti

27-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Måling: Frp landets soleklart største parti

Frp tar et skritt fram, mens Ap og Høyre går tilbake på Altingets og ABC Nyheters ferske partimåling.

Les mer i RingeriksAvisa