onsdag, 09 oktober 2024 08:09

Underskudd på 13 millioner kroner for Hadeland Glassverk

Skrevet av
Hadeland Glassverk Hadeland Glassverk Foto: Frank Tverran

Hadeland Glassverk hadde et krevende år i 2023. Strømkrise, økt inflasjon og rentehevinger gjorde at glassprodusenten gikk 13 millioner i underskudd.

– Det var et krevende år med strømkrise gjennom vinteren. Vi måtte permittere flere ansatte. Det var også økt inflasjon og hele sju rentehevinger gjennom året. Dette ga mye usikkerhet hos våre vanlige kunder og bedriftskunder, sier eier og styreleder Atle Brynestad i Hadeland Glassverk til Ringerikes Blad.

75 ansatte ble permittert i de tre første månedene av 2023, og store deler av bedriften var nedstengt i første kvartal.

Omsetningen til Hadeland Glassverk AS ble rett under 175 millioner kroner i 2023. Det er 69 millioner lavere enn året før, viser årsregnskapet.

Driftsresultatet endte på 14 millioner kroner i minus. Før skatt fikk bedriften et underskudd på 17 millioner. Selskapet satt igjen med et underskudd på 13 millioner kroner, skriver avisen.

Hadeland Glassverk ble etablert i 1762 og er Norges eldste eksisterende håndverksbedrift.

Andre saker å lese

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også…

21-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Skjermen bort fra småskolen – kan bli utvidet til å gjelde eldre elever også

De gamle datarommene bør tilbake i skolen, ifølge kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap). Hun vil stramme inn på skjermbruk også for femte til tiende trinn.

Les mer i RingeriksAvisa

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

20-04-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Arvestrid i Ringerike: Dom kjenner millionoverføring ugyldig

En familiekonflikt i Ringerike og Hallingdal tingrett endte med at en eiendom i Spania, verdt flere millioner kroner, må tilbakeføres til dødsboet. Retten slår fast at overføringen til to av...

Les mer i RingeriksAvisa

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

19-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Brudd i meklingen – Nå blir det streik i hotell- og restaurantnæringen

Både Fellesforbundet og Parat har brutt meklingen med NHO Reiseliv. Fra klokken 12 går 1922 ansatte i hotell- og restaurantbransjen ut til streik.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

18-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - midten av april preges av solide boligsalg

Flere boliger har skiftet eier i Ringerike midt i april. De største salgene ligger godt over fire millioner kroner, med Hillehaugveien 16 på topp i denne oversikten.

Les mer i RingeriksAvisa