fredag, 18 oktober 2024 08:40

Eggemoen sentralt i Norges romsatsing

Skrevet av
Eggemoen sentralt i Norges romsatsing Arkivfoto: Frank Tverran

Space Norway har nå fått kontroll over to satellitter som ble skutt opp i sommer. Etter flere måneders testing er de klare for operasjon, noe som markerer en viktig milepæl for norsk romindustri, melder SpaceNorway.no.

Satellittene er utstyrt med nyttelaster for det norske og amerikanske forsvaret, EU-kommisjonen og satellittoperatøren Viasat. De vil gi kontinuerlig bredbåndsdekning i Arktis, noe som er viktig for blant annet forskningsskip, cruiseskip og det norske forsvaret.

Testing av forsvarets nyttelast ble utført på Eggemoen, og alt gikk etter planen. Overleveringen av satellittene fra leverandøren Northrop Grumman til Space Norway markerer også starten på kommersielle operasjoner med Viasat.

Andre saker å lese

Kvinne i 70-årene funnet død etter leteaksjon i Hønefoss

11-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Mange beboere på Nordsiden i Hønefoss ble natt til onsdag vekket av lavtflygende helikopter i forbindelse med en leteaksjon etter en savnet kvinne.

Les mer i RingeriksAvisa

Rekordmange velger yrkesfag

10-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Rekordmange velger yrkesfag

For fjerde år på rad er det flere som starter på yrkesfag enn studieforberedende. Aldri før har yrkesfag-tallene vært høyere.

Les mer i RingeriksAvisa

Nytt velværeselskap etablert i Tyristrand

10-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et nytt selskap innen velvære og livsstil er registrert i Foretaksregisteret. Englegård House of Wellness AS har forretningsadresse i Tyristrandgata 3 i Hønefoss, Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Verdens største studentundersøkelse

09-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Verdens største studentundersøkelse

Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) er Norges største kartlegging av hvordan studenter faktisk har det – fysisk, psykisk, sosialt og i studiesituasjonen.

Les mer i RingeriksAvisa