tirsdag, 29 oktober 2024 07:49

Norge tar fortsatt imot flest ukrainske flyktninger i Norden

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
– Vi kan ikke akseptere at personer som unndrar seg militærtjeneste får beskyttelse i Norge, sier Erlend Wiborg (Frp). – Vi kan ikke akseptere at personer som unndrar seg militærtjeneste får beskyttelse i Norge, sier Erlend Wiborg (Frp). Foto: Stian Lysberg Solum / NTB

Norge fortsetter å ta imot betydelig flere ukrainske flyktninger enn våre naboland, til tross for innstramminger, melder NRK.

I september mottok Norge 2128 ukrainske flyktninger, Danmark 1013 og Sverige 828, viser tall fra Utlendingsdirektoratet (UDI).

Den 27. september kunngjorde regjeringen nye tiltak for å begrense innvandringen fra Ukraina, deriblant at flyktninger fra seks fylker vest i Ukraina ikke lenger har krav på kollektiv beskyttelse. Likevel kom det flere ukrainske flyktninger enn til Norge enn til både Danmark og Sverige til sammen i september.

– Det viser at Norge fører en altfor naiv politikk, sier Fremskrittspartiets innvandringspolitiske talsperson Erlend Wiborg til NRK.

Han mener høyere ytelser til flyktninger i Norge tiltrekker seg flere ukrainere enn til de andre nordiske landene.

– Det må være en viss byrdefordeling. Vi må sørge for at norske ytelser aldri er høyere enn i nabolandene, sier Wiborg.

Wiborg kritiserer også at Norge gir beskyttelse til stridsdyktige ukrainere.

– Vi kan ikke akseptere at personer som unndrar seg militærtjeneste får beskyttelse i Norge, sier Wiborg.

Arbeids- og inkluderingsminister Tonje Brenna (Ap) mener Frps krav vil føre Norge i feil retning.

– Å lage et system som gjør det vanskeligst mulig for de som kommer hit, slik Frp ønsker, er ikke løsningen, sier Brenna.

Hun peker på at ytelsene, som Wiborg viser til, er midler som flyktningene mottar mens de deltar i et program som forbereder dem på arbeidslivet.

NTB

Andre saker å lese

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

10-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Pressemelding fra ifi.no - avatar Pressemelding fra ifi.no

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

Våren er høysesong for vedlikeholdsarbeid ute, og mange er raske med å finne frem vaskekost og malerulle når sola titter frem. Men det er ikke alt som bør gjøres med...

Les mer i RingeriksAvisa

Kjørte i 141 km/t på E16 – mistet førerkortet

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

UP gjennomførte torsdag kveld en fartskontroll på E16 ved Hensmoen i Ringerike, hvor fartsgrensen er 80 km/t.

Les mer i RingeriksAvisa

Fastrentene på studielån øker

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Fastrenten på studielån setts opp 1. mai, mens den flytende renten synker.

Les mer i RingeriksAvisa

Kilder til Politico: Rutte-møte med Trump «gikk til helvete»

10-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Kilder til Politico: Rutte-møte med Trump «gikk til helvete»

USAs president Donald Trump skal ha truet med å gjøre omtrent alt som er mulig i møtet med Nato-sjef Mark Rutte, sier kilder til Politico.

Les mer i RingeriksAvisa