torsdag, 14 november 2024 13:38

Bolig og mat blir dyrere for svenskene – bensin billigere

Skrevet av
Mange nordmenn reiser over grensen for å handle selv om matprisene fortsatt stiger i Sverige. Mange nordmenn reiser over grensen for å handle selv om matprisene fortsatt stiger i Sverige. Arkivfoto: Tor Erik Schrøder / NTB

Økte boligutgifter og matpriser er det som merkes best på svenskenes lommebøker. Men prisstigningen i Sverige er langt lavere enn den var for ett år siden.

Samtidig som prisen på drivstoff har sunket med 22 prosent på ett år, går boligutgiftene og matprisene motsatt vei. Det viser tall fra Sveriges statistiske byrå (SCB) som ble publisert torsdag.

Boligutgiftene hadde i oktober økt med hele 5,4 prosent sammenlignet med ett år tidligere, mens matprisene hadde steget med 1,7 prosent.

Prisstigningen er spesielt stor på varer som melk og smør, mens frukt og grønt er blitt noe billigere. Et restaurantbesøk i Sverige var i oktober i snitt 4,4 prosent dyrere enn for ett år siden, skriver SVT.

Samtidig kan svenskene glede seg over en langt lavere konsumprisindeks enn for ett år siden. I oktober landet den på 1,6 prosent, nøyaktig det samme som i september. Tallet er helt i tråd med det den foreløpige beregningen som SCB publiserte en uke tidligere.

Det såkalte KPIF-målet, der renteeffekten ikke er med, viser imidlertid en høyere prisvekt i oktober sammenlignet med september, på henholdsvis 1,5 versus 1,1 prosent.

Svenske myndigheter har som mål å holde inflasjonen stabil på 2 prosent.

I fjor lå inflasjonen på 6,5 prosent i oktober sammenlignet med ett år tidligere, og noen måneder tidligere var den på hele 12 prosent.

Men etter en rekke rentekutt fra Riksbanken er inflasjonstakten kraftig redusert. Styringsrenta i Sverige ligger i dag på 2,75 prosent, mens den lå på 4 prosent for ett år siden.

Andre saker å lese

Økokrim har beslaglagt dokumenter knyttet til Oslo-avtalen

06-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Økokrim har beslaglagt dokumenter knyttet til Oslo-avtalen

Økokrim har beslaglagt dokumenter knyttet til Oslo-avtalen under ransakingen av Terje Rød-Larsens og Mona Juuls felles bolig.

Les mer i RingeriksAvisa

Bartskjærerfatet - et symbol fra en tid da frisøren også var kirurg

06-03-2026 Lokalhistorie Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Bartskjærerfatet - et symbol fra en tid da frisøren også var kirurg

Noen av oss er gamle nok til å huske et stort blankt fat som hang utenfor herrefrisørsalonger . Dette såkalte bartskjærerfatet var opprinnelig mer enn bare et dekorativt symbol. Det...

Les mer i RingeriksAvisa

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»

06-03-2026 Musikk Universal - avatar Universal

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»

Joakim Kleven tar steget inn i musikken og debuterer i dag som artist med singelen «FREAK», en energisk, sexy og kompromissløs poplåt skapt for dansegulvet. 

Les mer i RingeriksAvisa

Stadig mer forsikringssvindel, viser ny rapport

06-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Stadig mer forsikringssvindel, viser ny rapport

Forsikringsselskapene svindles som aldri før, og flest svindelforsøk er det med bilforsikring, viser ny rapport.

Les mer i RingeriksAvisa