tirsdag, 11 februar 2025 14:07

Vedlikehold sikrer stabil strømproduksjon fra Begna kraftverk

Skrevet av
Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva i Begnavassdraget i Ringerike kommune. Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva i Begnavassdraget i Ringerike kommune.

RINGERIKE: Begna kraftverk i Ådalselva har gjennomgått en omfattende 5-årskontroll for å sikre fortsatt stabil strømproduksjon. Kraftverket, som ligger i Ringerike kommune, har vært i drift siden 1954 og produserer årlig strøm nok til omtrent 2 300 boliger.

Grundig oppgradering

I høst ble kraftproduksjonen midlertidig stanset for å gjennomføre vedlikeholdsarbeid. Det innebar tømming av vannveien, rengjøring og kontroll av viktige komponenter som generator, transformator, ledeapparat og turbin.

– Når vannveien er tømt, får vi tilgang til ellers utilgjengelige deler av kraftstasjonen. Vi målte blant annet ledeapparatet for å finne små lekkasjer og kontrollerte turbinen for å hindre skader, sier Petter Stensli Nome, planlegger i Å Energi Vannkraft.

Blant annet ble det elektriske vernet sjekket, og kraftstasjonsbygget fikk nødvendig vedlikehold og en grundig vask. En viktig utbedring var reparasjon av grindvarmeren, som hindrer isdannelse på vanninntaket. Under kuldeperioden på nyåret 2024 førte feil med denne til produksjonstap, da isen blokkerte vannstrømmen.

Betydelige ringvirkninger

Vedlikeholdsprosjektet har også gitt arbeid til flere leverandører. Blant de involverte var GE, Norpec, Andritz, KRD Service og Buskerud Dykkerservice, som har bistått med kontroller, reparasjoner og oppgraderinger.

– Slik vedlikehold er avgjørende for å sikre stabil kraftproduksjon, spesielt i kalde vintermåneder. Vi jobber kontinuerlig for å optimalisere anleggene våre, sier Stensli Nome.

Lokal kraftproduksjon i Ringerike

Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva og utnytter en fallhøyde på åtte meter. Med en installert effekt på 6 MW og en årlig produksjon på 37 GWh, er kraftverket en viktig del av den lokale strømforsyningen i Ringerike.

Kraftverket eies av Å Energi Vannkraft, som satser tungt på vedlikehold og oppgradering av sine anlegg. De neste ti årene planlegger konsernet å investere 10 milliarder kroner i vannkraftprosjekter for å sikre en bærekraftig og fornybar energifremtid.

Andre saker å lese

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

03-03-2026 Nyheter Jan Erik Johansen - avatar Jan Erik Johansen

Kampfiksing avdekket gjennom globale spilldata

To spillere i KFUM-Kameratene Oslo er siktet i en pågående kampfiksingssak som etterforskes av politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nye angrep og motangrep i natt: Trump advarer om lengre krig mot Iran

Krigen mot Iran kan vare i mer enn en måned, sa Trump i natt. Samtidig ba USA alle amerikanere forlate flere land i Midtøsten.

Les mer i RingeriksAvisa

Kvinne i 30-årene mistenkes for promillekjøring etter utforkjøring ved Vik skole…

03-03-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En kvinne i 30-årene mistenkes for å ha kjørt i ruspåvirket tilstand etter en singelulykke på Røyseveien ved Vik skole mandag kveld.

Les mer i RingeriksAvisa

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

03-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Ukrainske styrker rykker fram i sørøst

Ukrainske styrker har gjenerobret ni landsbyer i Zaporizjzja-regionen siden januar og driver et pågående motangrep langs fronten i sørøst, sier generalstaben.

Les mer i RingeriksAvisa