tirsdag, 11 februar 2025 14:07

Vedlikehold sikrer stabil strømproduksjon fra Begna kraftverk

Skrevet av
Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva i Begnavassdraget i Ringerike kommune. Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva i Begnavassdraget i Ringerike kommune.

RINGERIKE: Begna kraftverk i Ådalselva har gjennomgått en omfattende 5-årskontroll for å sikre fortsatt stabil strømproduksjon. Kraftverket, som ligger i Ringerike kommune, har vært i drift siden 1954 og produserer årlig strøm nok til omtrent 2 300 boliger.

Grundig oppgradering

I høst ble kraftproduksjonen midlertidig stanset for å gjennomføre vedlikeholdsarbeid. Det innebar tømming av vannveien, rengjøring og kontroll av viktige komponenter som generator, transformator, ledeapparat og turbin.

– Når vannveien er tømt, får vi tilgang til ellers utilgjengelige deler av kraftstasjonen. Vi målte blant annet ledeapparatet for å finne små lekkasjer og kontrollerte turbinen for å hindre skader, sier Petter Stensli Nome, planlegger i Å Energi Vannkraft.

Blant annet ble det elektriske vernet sjekket, og kraftstasjonsbygget fikk nødvendig vedlikehold og en grundig vask. En viktig utbedring var reparasjon av grindvarmeren, som hindrer isdannelse på vanninntaket. Under kuldeperioden på nyåret 2024 førte feil med denne til produksjonstap, da isen blokkerte vannstrømmen.

Betydelige ringvirkninger

Vedlikeholdsprosjektet har også gitt arbeid til flere leverandører. Blant de involverte var GE, Norpec, Andritz, KRD Service og Buskerud Dykkerservice, som har bistått med kontroller, reparasjoner og oppgraderinger.

– Slik vedlikehold er avgjørende for å sikre stabil kraftproduksjon, spesielt i kalde vintermåneder. Vi jobber kontinuerlig for å optimalisere anleggene våre, sier Stensli Nome.

Lokal kraftproduksjon i Ringerike

Begna kraftverk ligger ved Svinefoss i Ådalselva og utnytter en fallhøyde på åtte meter. Med en installert effekt på 6 MW og en årlig produksjon på 37 GWh, er kraftverket en viktig del av den lokale strømforsyningen i Ringerike.

Kraftverket eies av Å Energi Vannkraft, som satser tungt på vedlikehold og oppgradering av sine anlegg. De neste ti årene planlegger konsernet å investere 10 milliarder kroner i vannkraftprosjekter for å sikre en bærekraftig og fornybar energifremtid.

Andre saker å lese

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

29-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

280 personer pågrepet i internasjonal politiaksjon mot bestillingsvold

I alt 280 personer er det siste året pågrepet i flere ulike land, blant annet Norge, i en svenskledet internasjonal politiaksjon mot vold som handelsvare.

Les mer i RingeriksAvisa

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Forsvarsministeren i ilden på Stortinget

Bråk om F-16-fly til Ukraina, pengerot og et omstridt maskekjøp har rystet Forsvaret. Onsdag skal forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) grilles i Stortinget.

Les mer i RingeriksAvisa

Innvandrere har mindre sjanse for forfremmelse på arbeidsplassen

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Innvandrere har mindre sjanse for forfremmelse på arbeidsplassen

Ansatte med innvandrerbakgrunn har mindre sjanse for opprykk og opplever oftere mobbing på arbeidsplassen. Det gjelder spesielt for ansatte fra Afrika og Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Kraftbransjen ber Aasland holde liv i gasskraftverket på Melkøya

29-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Kraftbransjen ber Aasland holde liv i gasskraftverket på Melkøya

Kraftselskaper i Nord-Norge vil at gasskraftverket på Melkøya holdes i drift også etter elektrifiseringen.

Les mer i RingeriksAvisa