torsdag, 20 februar 2025 15:01

Språkrådet ber Holmestrand finne mer edruelig gatenavn

Skrevet av
Språkrådet synes ikke noe om ideen om å kalle en gate i Holmestrand Bache-Gabrielsens vei byens store sønn Thomas Bache-Gabrielsen. Språkrådet anbefaler heller å også ha med fornavnet i veinavnet. Språkrådet synes ikke noe om ideen om å kalle en gate i Holmestrand Bache-Gabrielsens vei byens store sønn Thomas Bache-Gabrielsen. Språkrådet anbefaler heller å også ha med fornavnet i veinavnet. Foto: Lise Åserud / NTB

Holmestrand kommune ønsket å bruke navnet Bache-Gabrielsens vei etter byens store sønn på brennevinsfronten. Dårlig idé, mener Språkrådet ifølge NRK

Bakgrunnen for rådet er at dette er et varemerkenavn og et alkoholprodukt, og derfor ikke egnet som veinavn, melder NRK.

Dersom kommunen ønsker å hedre konjakkprodusenten fra Holmestrand, anbefaler Språkrådet heller å bruke hele navnet, Thomas Bache-Gabrielsens vei. Da blir det tydelig at veien er oppkalt etter en person og ikke et brennevinsmerke.

Thomas Bache-Gabrielsen ble født 11. juni 1883 i Holmestrand. Han var ifølge NRK en av flere nordmenn som tidlig på 1900-tallet fikk sentrale posisjoner i den franske konjakkbransjen. Han flyttet fra Holmestrand til Cognac i Frankrike i 1903, hvor han giftet seg med Odette Villard. I dag er det oldebarnet Hervé som driver firmaet.

Andre saker å lese

Hønefoss-drapet: Siktet mann erkjenner straffskyld

15-07-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Hønefoss-drapet: Siktet mann erkjenner straffskyld

Mannen som er siktet for å ha drept sin ekskone på åpen gate i Hønefoss, erkjenner straffskyld, opplyser politiet.

Les mer i RingeriksAvisa

Artisten Agnete Saba er gravid

15-07-2025 Musikk NTB - avatar NTB

Artisten Agnete Saba er gravid

Finnmarkingen Agnete Saba, kjent fra Melodi Grand Prix og som BlimE-artist, er gravid med sitt første barn.

Les mer i RingeriksAvisa

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

15-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Millionstøtte og tette bånd – hvor åpent drives Hønefoss By AS?

Hønefoss By AS ble etablert i 2022 for å styrke byen som kultur- og handelsknutepunkt. Med over fem millioner kroner i offentlig og halvoffentlig støtte i fjor, er det naturlig...

Les mer i RingeriksAvisa

Bonde i Hallingdal tiltalt etter at 36 sauer døde

15-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann fra Hallingdal må møte i retten, tiltalt for to grove brudd på dyrevelferdsloven etter at det ble funnet 36 døde sauer på gården hans.

Les mer i RingeriksAvisa