torsdag, 13 mars 2025 07:43

Hver tredje sykepleier har blitt bedt av pasienter om hjelp til å dø

Skrevet av
Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i Sykepleierforbundet sier undersøkelsen viser hvor sårbare situasjoner sykepleiere står i, og at det er viktig at de får god støtte. Forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i Sykepleierforbundet sier undersøkelsen viser hvor sårbare situasjoner sykepleiere står i, og at det er viktig at de får god støtte. Foto: Terje Pedersen / NTB

Hver tredje sykepleier har i jobben blitt bedt av en pasient om hjelp til å dø gjennom aktiv dødshjelp eller assistert selvmord, ifølge en ny undersøkelse.

32,2 prosent svarte ja, 62,3 prosent svarte nei, mens 5,5 prosent svarte «Usikker» eller «ønsker ikke å svare», skriver Sykepleien.

«Jeg vil dø, hjelp meg!», «Gi litt mer smertestillende så dette kan ta slutt.», «Kan du være så snill å la meg slippe nå? Jeg ønsker ikke leve mer.» er blant forespørslene som sykepleiere har oppgitt at de har fått.

Leder Lill Sverresdatter Larsen i Norsk Sykepleierforbund mener at undersøkelsen viser hvor sårbare situasjoner sykepleiere står i, og at det er viktig at de får god støtte.

– Dette er ikke en teoretisk diskusjon, men en realitet for helsepersonell som står nær pasientene i deres siste fase av livet, sier hun.

1024 tilfeldige medlemmer av Norsk Sykepleierforbund ble spurt. Undersøkelsen ble gjennomført i tidsrommet 4.–6. mars.

Aktiv dødshjelp og såkalt assistert selvmord er forbudt etter straffeloven og straffes som drap.

Debatten om aktiv dødshjelp er aktualisert av TV 2-dokumentaren « Dødsenglene » der personer som skal tilby ulovlig hjelp til personer som ønsker å avslutte sine liv, konfronteres. I helgen gikk Venstres landsmøte inn for å utrede «selvbestemt assistert livsavslutning».

Andre saker å lese

Bilfører omkom i frontkollisjon i Hallingdal

26-10-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Bilføreren omkom da en personbil og et vogntog frontkolliderte på riksvei 7 i Flå i Hallingdal mandag formiddag.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann siktet for drap i Hønefoss

26-10-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Mann siktet for drap i Hønefoss

En mann er siktet for drap etter at en utenlandsk kvinne ble funnet død i en bolig i Ringerike natt til mandag. Mannen knytter seg til hendelsen.

Les mer i RingeriksAvisa

Tusenvis har mistet strømmen

25-10-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tusenvis har mistet strømmen

Rundt 3000 strømkunder sør og øst i landet er søndag formiddag uten strøm etter at høststormen Boelo slo til. Flere tusen andre har fått strømmen tilbake etter å ha vært...

Les mer i RingeriksAvisa

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

24-10-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tørrjulfaret 28 solgt for nær 6,9 millioner

Salget av Tørrjulfaret 28 for 6.835.000 kroner har den høyeste registrerte kjøpesummen i ukens oversikt. En seksjon på gnr. 38, bnr. 227 følger med en kjøpesum på 6.598.000 kroner.

Les mer i RingeriksAvisa