tirsdag, 17 mai 2016 14:04

Gigantisk datasentral til Hønefoss?

Skrevet av
Tilgang på fornybare ressurser er et krav Tilgang på fornybare ressurser er et krav Foto: Frank Tverran

Får vi 200 nye arbeidsplasser på området til Treklyngen? I datanettverk er DCE (Distributed Computing Environment) en programvare som er utviklet for å sette opp og håndtere utveksling av data, i dag oftest brukt i større datanettverk. En datasentral i dette nettverket kan nå bli lokalisert i Hønefoss.

Energi Norge er fornybarnæringens interesse- og arbeidsgiverorganisasjon. Organisasjonens 280 medlemmer har ca 15 000 ansatte og en årlig omsetning på 70-75 milliarder kroner.

Medlemsbedriftene, hvor også RingeriksKraft er med, står for 99 prosent av all kraftproduksjon, 90 prosent av all fjernvarmeproduksjon, 91 prosent av nettkundene og 89 prosent av strømkundene i Norge.

Asplan Viak har utarbeidet en rapport for Energi Norge som går på plassering av et DCE-senter i Norge. Her stilles det opp en rekke krav til lokasjonen. Og det viser seg nå at Hønefoss, nærmere bestemt Follum/Kihlemoen, oppfyller alle disse kravene.

Luleå fikk Facebook
I oktober 2011 besluttet Facebook at de ville etablere et DCE i Luleå i nord-Sverige. Dette var den første storskalasatsningen Facebook gjorde utenfor USA. Dette skapte umiddelbart 120 direkte og 30 indirekte jobber. Nå planlegges ytterligere utvidelser og Facebook vil stå for 260 arbeidsplasser i tillegg til de første. Her vil også 300 bygningsarbeidere være i sving fra 2011 til 2017.

Hønefoss er nå ett av flere steder som er aktuelle for en slik gigantisk datasentral. Det blir spennende å se om vi når opp.

Lokale muligheter
Rådmann Tore Isaksen, som har arbeidet med saken i 7-8 måneder, ga Formannskapet i Ringerike en muntlig orientering om saken før det siste formannskapsmøtet den 10. mai. Det er Treklyngen som har tatt initiativet til denne saken i nært samarbeide med Innovasjon Norge og Invest in Norway.

- Vi er attraktive og det ser ut til at denne type virksomhet har alle forutsetninger for å kunne etablere seg og vokse i vårt distrikt. Men konkurransen om lokasjon er stor. Et politisk "go" er derfor viktig, sier rådmann Tore Isaksen i en kommentar til RingeriksAvisa.

Sist redigert onsdag, 18 mai 2016 09:02

Andre saker å lese

Inkasso med finlandshetter - fire tiltalt etter dramatisk natt i Jevnaker

25-02-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fire unge menn må møte i Ringerike og Hallingdal tingrett i midten av mai, tiltalt for frihetsberøvelse, grov vold og straffbar tvang etter en hendelse som ifølge påtalemyndigheten utspilte seg...

Les mer i RingeriksAvisa

Glimt hylles internasjonalt: – Sender sjokkbølger gjennom Europa

25-02-2026 Sport NTB - avatar NTB

Glimt hylles internasjonalt: – Sender sjokkbølger gjennom Europa

Bodø/Glimts seier over Inter er «bare» den siste i rekken av flere sjokkresultater i mesterligaen, men det var kanskje også den aller største.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny partner inn i Advokatfirmaet Buttingsrud DA

25-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Advokatfirmaet Buttingsrud DA på Hvervenmoen har fått ny deltaker. Ifølge registrerte endringer i Foretaksregisteret datert 24.02.2026 er Advokat Guro Trillhus tatt opp som partner i selskapet.

Les mer i RingeriksAvisa

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

24-02-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Thorbjørn Jagland innlagt på sykehus

Tidligere statsminister Thorbjørn Jagland ble for en uke siden innlagt på sykehus. Presset i forbindelse med Epstein-avsløringene kan ha blitt for stort. Du kan lese hele saken hos iNyheter

Les mer i RingeriksAvisa