tirsdag, 22 april 2025 09:11

Dronning Sonja innlagt på Rikshospitalet

Skrevet av
Dronning Sonja (til høyre) sammen med Islands president Halla Tómasdóttir under det islandske presidentparets besøk til Norge tidligere denne måneden. Dronning Sonja (til høyre) sammen med Islands president Halla Tómasdóttir under det islandske presidentparets besøk til Norge tidligere denne måneden. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Dronning Sonja er innlagt på Rikshospitalet for undersøkelser på grunn av tung pust. Hun ble fraktet med luftambulanse fra hytta i Sikkilsdalen.

– Hennes Majestet Dronningen ble i kveld innlagt på Rikshospitalet for undersøkelser på grunn av tung pust. Dronningen ble fraktet med luftambulanse fra Prinsehytta i Sikkilsdalen hvor kongeparet har tilbrakt påskeferien, heter det på Kongehusets nettsider sent mandag kveld.

Ifølge Flightradar hentet helikopteret dronningen en stund før klokka 22, før det landet på Rikshospitalet rett over klokka 23.

Påsketradisjon

Siden 1924 har den norske kongefamilien tilbrakt de fleste påskeferier på Prinsehytta, som er familiens private eiendom. Hytta ligger i Sikkilsdalen i Jotunheimen, i en sidedal til Gudbrandsdalen opp fra Vinstra i Nord-Fron kommune. For å komme dit pleier de å ta tog til Vinstra og beltebil videre.

Den 87-årige dronningen tok sammen med kong Harald tidligere denne måneden imot Islands president Halla Tómasdóttir og hennes mann ektemannen Björn Skúlason på statsbesøk.

Opprinnelig program fra torsdag

Den neste oppsatte posten på dronningens program er et besøk hos Spireverket i kulturhuset i Sofienberg kirke i Oslo torsdag klokka 11. Klokka 18 sier programmet at hun skal være til stede ved åpningen av utstillingen «A K Dolven. amasone» på Nasjonalmuseet. Det har ikke kommet noen informasjon om hvorvidt dronningen nå skal være med på arrangementene.

Til VG opplyser Slottets kommunikasjonssjef Guri Varpe at kronprins Haakons program går som normalt. Han reiser tirsdag til Polen sammen med blant annet utenriksminister Espen Barth Eide (Ap). Besøket i Gdansk og Warszawa varer til og med torsdag.

Fikk pacemaker

I januar i år fikk dronning Sonja operert inn pacemaker. Inngrepet var vellykket, opplyste Slottet da.

– Dronningen har det bra, het det i en pressemelding.

Dronningen fikk pacemaker som følge av at hun fikk hjerteflimmer, nærmere bestemt forkammerflimmer, på en skitur. Hun ble innlagt til observasjon på sykehuset i Lillehammer som følge av dette.

Også kong Harald har fått operert inn pacemaker. Det skjedde i mars i fjor etter at han ble syk under et ferieopphold i Malaysia.

Andre saker å lese

Endelig satte Vegvesenet foten ned

12-05-2026 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Endelig satte Vegvesenet foten ned

(LEDER) Det finnes øyeblikk der byråkratiet fortjener applaus. Dette er ett av dem.

Les mer i RingeriksAvisa

Bølle fikk tilsnakk i sentrum

12-05-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En høylytt og oppfarende mann skapte ubehag i Hønefoss sentrum mandag kveld – til slutt grep politiet inn.

Les mer i RingeriksAvisa

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

12-05-2026 Sport NTB - avatar NTB

Netflix-serie om fotballherrene slippes 9. juni

Netflix-serien om Erling Braut Haaland og de andre VM-klare landslagsspillerne blir gjort tilgjengelig en uke før Norges første VM-kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

11-05-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Et stykke norsk industrihistorie på frimerke

Når Blaafarveværket fyller 250 år, markeres jubileet med en egen frimerkeutgivelse fra Posten. Motivet løfter frem et av Norges mest kjente industrimiljøer – med røtter tilbake til 1700-tallet og en...

Les mer i RingeriksAvisa