tirsdag, 29 april 2025 20:03

Tre personer skutt og drept i Uppsala

Skrevet av
Politiet på plass ved Vaksala torg i Uppsala sentrum i Sverige etter skytingen. Politiet på plass ved Vaksala torg i Uppsala sentrum i Sverige etter skytingen. Foto: Fredrik Sandberg / TT / NTB

Svensk politi bekrefter at tre personer ble drept i skytingen i Uppsala tirsdag ettermiddag. Ingen er pågrepet, og en storstilt politijakt er i gang.

Politiet opplyser til lokalavisa Nya Upsala Tidning at politiet jakter etter en eller flere gjerningspersoner.

– Vi etterforsker drap. Vi har tre personer som er skutt og drept, sier polititalsmann Magnus Jansson Klarin. Han legger til at politiet har satt inn store ressurser i saken og at de holder på å danne seg et bilde av hendelsesforløpet.

Politiet arbeider tirsdag kveld med å identifisere de døde.

Skytingen skjedde i nærheten av Vaksala torg i Uppsala sentrum tirsdag ettermiddag. En mistenkt gjerningsperson skal ifølge Aftonbladets opplysninger ha stukket av på elektrisk sparkesykkel.

– Vi er i en jaktfase nå. Vi vet ikke om det er en eller flere gjerningspersoner som står bak. Vi har opplysninger om en eventuell elsparkesykkel som skal ha kjørt fra stedet. Men om vitner har sett noe fra åstedet, så ber vi dem ta kontakt, sier Klarin.

Funnet med trolige skuddskader

– Vi har funnet flere personer med skader som tyder på skyting. Vi kan ikke nå kommentere mer om skadeomfang eller noe eksakt antall, sa politiets pressetalsperson Magnus Klarin til nyhetsbyrået TT tidligere på kvelden.

Politiet har satt inn et helikopter i forbindelse med aksjonen, i tillegg til flere store veisperringer.

Skudd og skrik

Vitner forteller til flere svenske medier at de hørte smell og skrik.

– Det ble skutt, og så hørte jeg skrik. Deretter drøyde det i rundt ti minutter før politiet kom dit. Det skal ha skjedd på gaten, etter det jeg kan se, sier en person som bor i nærheten, til Aftonbladet.

Et vitne forteller til Upsala Nya Tidning at vedkommende hørte minst sju smell. Flere vitner forteller til Expressen at de hørte flere smell.

– Skal jeg være ærlig, så begynner man å bli litt vant til det, men det er absolutt ikke noe hyggelig, sier Henrik Envall, som driver en butikk i nærheten, til Expressen.

Andre saker å lese

Slik søker du jobb i 2025 – og slik må arbeidsgivere også endre seg

30-07-2025 Arbeidsliv Kirsten Strand Korgerud - avatar Kirsten Strand Korgerud

Slik søker du jobb i 2025 – og slik må arbeidsgivere også endre seg

Jobbsøking i 2025 er ikke som det var – og det gjelder både for søkere og arbeidsgivere. Kunstig intelligens har gjort sitt inntog og endret hvordan vi skriver CV og...

Les mer i RingeriksAvisa

Mann i 60-årene omkom i sykkelulykke i Sunnfjord

30-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann i 60-årene mistet livet i en sykkelulykke i Fjaler kommune i Vestland tirsdag. En annen mann er kritisk skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Reklameforbud kan koste Norway Cup millioner: – Gedigent overformynderi

30-07-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Reklameforbud kan koste Norway Cup millioner: – Gedigent overformynderi

Fra høsten av skjerpes reglene for hvilke matvarer man kan markedsføre mot barn og unge. Sylvi Listhaug (Frp) kritiserer det hun kaller et tulleforbud.

Les mer i RingeriksAvisa

Mann døde etter badeulykke ved Heierenmølla

29-07-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En mann som fikk kritiske skader i en badeulykke ved Heierenmølla i forrige uke, er død, opplyser politiet.

Les mer i RingeriksAvisa