lørdag, 03 mai 2025 09:15

Mattilsynet fikk rekordmange bekymringsmeldinger om dyr i fjor

Skrevet av
De fleste meldingene Mattilsynet fikk handlet om hunder og katter. De fleste meldingene Mattilsynet fikk handlet om hunder og katter. Foto: Lise Åserud / NTB

Mattilsynet mottok over 13.000 bekymringsmeldinger om dyr i 2024 – flere enn noen gang tidligere.

I fjor mottok Mattilsynet 13.393 bekymringsmeldinger om dyrevelferd. Det er det høyeste antallet registrert noensinne, opp fra 13.253 i 2023 og 11.134 i 2022, skriver Nationen.

De fleste meldingene handlet om hunder og katter. Av meldingene ble 8057 vurdert som relevante. Kun 1261 av disse ble fulgt opp med inspeksjon eller annen form for saksbehandling.

I årsrapporten for 2024 skriver Mattilsynet at det har vært krevende å følge opp dyrevelferden, fordi tilsynet har måttet prioritere oppgaver innen kjøttkontroll, slakteritilsyn og akutte hendelser knyttet til dyrehelse. Ifølge Mattilsynet var situasjonen heller ikke unik for fjoråret.

39 prosent av meldingene ble vurdert som «ikke relevante», enten fordi de inneholdt for lite informasjon eller lå utenfor Mattilsynets ansvarsområde. Av de resterende meldingene ble 43 prosent avsluttet uten videre oppfølging, mens 21 prosent ble avsluttet etter undersøkelser. 16 prosent førte til inspeksjon, 8 prosent til videre saksbehandling, og 3 prosent er fortsatt under behandling.

Andre saker å lese

Posten vil ha post i kassa én dag i uken – og eget tilbud for eldre

20-01-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Posten vil ha post i kassa én dag i uken – og eget tilbud for eldre

Regjeringen vil ha post i postkassen kun én dag i uken. Det får støtte hos Posten, som i tillegg foreslår en egen personlig brevlevering hos eldre over 75 år.

Les mer i RingeriksAvisa

Danmark foreslår Grønland-styrke – vil gjerne ha Norge med

19-01-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Danmark foreslår Grønland-styrke – vil gjerne ha Norge med

På et møte med Nato-sjef Mark Rutte mandag har Danmarks forsvarsminister og Grønlands utenriksminister foreslått en Nato-styrke på Grønland og i Arktis.

Les mer i RingeriksAvisa

Ringerike Panthers holder forspranget

19-01-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ringerike Panthers troner fortsatt på toppen av 1.divisjon ishockey.

Les mer i RingeriksAvisa