lørdag, 21 mai 2016 09:19

Så mye økte pensjonen din fra 1. mai

Skrevet av
Arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie under trygdeoppgjøret 2016, flankert av statssekretær i Arbeids- og sosialdepartementet, Thor Kleppen Sættem (t.v.) og statssekretær i Finansdepartementet, Tore Vamraak. Arbeids- og sosialminister Anniken Hauglie under trygdeoppgjøret 2016, flankert av statssekretær i Arbeids- og sosialdepartementet, Thor Kleppen Sættem (t.v.) og statssekretær i Finansdepartementet, Tore Vamraak. Foto: Jan Richard Kjelstrup/ASD

Med virkning fra 1. mai i år, har regjeringen vedtatt nye satser på pensjonene. Satsene kan du lese om her.

(Pressemeldingen kom på nynorsk)

Regjeringa og organisasjonane har drøfta talgrunnlaget for årets regulering av folketrygdas grunnbeløp og pensjonar frå 1. mai 2016. 

Årets trygdeoppgjør er gjennomført etter gjeldande reglar for regulering av grunnbeløpet og pensjonar. Talgrunnlaget har vore drøfta med Pensjonistforbundet, Seniorsaken, Forsvarets seniorforbund, Landslaget for offentlige pensjonister, Funksjonshemmedes felles­organisasjon, Samarbeidsforumet av funksjonshemmedes organisasjoner, LO, YS, Unio og Akademikerne. Det har ikkje vore usemje om talgrunnlaget for årets regulering.

Kven får kva?

Uføretrygda og andre som får sine ytingar regulert gjennom grunnbeløpet, får ein inntektsauke på 2,78 prosent.

Alderspensjon under opptening blir auka med 2,78 prosent.

Regulering av løpande alderspensjonar: Alderspensjonistar får ein auke i pensjonen på 2,01 prosent. 

Regulering av satsane for minste pensjonsnivå/ garantipensjon

For alderspensjonistar aukar satsane for minste pensjonsnivå/garantipensjon med 2,28 prosent. Etter auken utgjer satsane følgande: 

  • Låg sats (ektefellen har pensjon) aukar frå 139 728 til 142 915 kroner.
  • Ordinær sats (ektefellen har uføretrygd eller inntekt over 2G) aukar frå 162 566 til 166 274 kroner.
  • Høg sats (einsleg pensjonist eller pensjonist med ektefelle som har inntekt under 2G) aukar frå 175 739 til 179 748 kroner.
  • Særskilt sats (forsørgjer ektefelle over 60 år og fyller vilkåra for rett til ektefelletillegg) aukar frå 274 085 til 280 337 kroner.

Alderspensjonar under utbetaling skal først regulerast med lønsveksten, justert for eventuelle avvik mellom faktisk og forventa lønnsvekst to år tilbake i tid, og frå denne summen blir det trekt 0,75 prosent.

Satsane for minste pensjonsnivå/garantipensjon for alderspensjonistar blir regulert med same lønsvekst og etter det justert for effekten av levealdersjustering for 67-åringar i reguleringsåret. 

Grunnbeløpet, uføretrygd og alderspensjon under opptening skal regulerast i samsvar med lønnsveksten for dei yrkesaktive. 

Minste årlege yting for uføretrygda blir etter reguleringa 

  • Ordinær sats: 211 073 (2,28 G, lever saman med ektefelle eller sambuar)
  • Ordinær sats for ung ufør: 246 252 (2,66 G)
  • Høg sats: 229 588 (2,48 G, einsleg uføretrygda)
  • Høg sats for ung ufør: 269 396 (2,91 G)

Andre saker å lese

Pollensesongen nærmer seg: – Start medisinering nå

08-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Pollensesongen nærmer seg: – Start medisinering nå

Våren er i gang for fullt i Sør-Norge, med sol og stigende temperaturer. Dermed er også bjørkepollensesongen like rundt hjørnet.

Les mer i RingeriksAvisa

Børsras i Oslo – faller rundt 5 prosent

07-04-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Børsras i Oslo – faller rundt 5 prosent

Oslo Børs satte kursen bratt ned idet handelen åpnet mandag morgen. Minutter senere hadde hovedindeksen svekket seg med rundt 5 prosent.

Les mer i RingeriksAvisa

Tre leteaksjoner på to uker etter mann i 80-årene på skitur

07-04-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Natt til mandag startet politiet leteaksjon etter en mann i 80-årene som ikke visste hvor han var. Det ble tredje gang på kort tid at de måtte hjelpe ham hjem.

Les mer i RingeriksAvisa

Kirkeklokker kimte i nesten én time i Bergen i natt – beruset ungdom sto bak

06-04-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En vaktmester måtte rykke ut til Johanneskirken i Bergen midt på natten etter at en angivelig beruset ungdom tok seg inn i kirken og slo på kirkeklokkene.

Les mer i RingeriksAvisa