tirsdag, 06 mai 2025 08:02

OpenAI skrinlegger plan om å bli kommersielt selskap

Skrevet av
OpenAIs administrerende direktør Sam Altman sier at planen om å gjøre selskapet til kommersiell virksomhet, skrinlegges. OpenAIs administrerende direktør Sam Altman sier at planen om å gjøre selskapet til kommersiell virksomhet, skrinlegges. Foto: Aurelien Morissard / AP / NTB

Selskapet bak ChatGPT, OpenAI, skrinlegger en omstridt plan om å bli et kommersielt selskap. Det sier toppsjef Sam Altman.

– Vi har besluttet å forbli en ikke-kommersiell virksomhet etter å ha lyttet til samfunnsledere og hatt samtaler med justismyndigheter i California og Delaware, står det i en epost fra Altman til de ansatte.

Saken var blitt et alvorlig stridstema, der store investorer krevde at OpenAI måtte gjøres om til kommersiell virksomhet for å bedre sikre avkastning. Men KI-kritikere har vært bekymret for faren ved å jakte på stor fortjeneste innen så kraftfull teknologi, uten tilsyn fra et ideelt styre som handler i samfunnets interesse og ikke i aksjonærenes ærend.

Planene var også blitt kritisert av Elon Musk, som var med på å etablere OpenAI i 2015. Han har anlagt søksmål der hensikten blant annet er å hindre at OpenAI blir kommersielt. Saken er berammet til mars 2026.

I en uttalelse sier Musks advokat Marc Toberoff at OpenAIs beslutning om å forbli en ideell virksomhet, ikke endrer på noe og at Musks søksmål blir stående.

Andre saker å lese

Ny tiltale knyttes til Jonas-saken: – Utførte skadeverk og trusler på oppdrag fr…

01-07-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny tiltale knyttes til Jonas-saken: – Utførte skadeverk og trusler på oppdrag fra Kristoffer Ørpen Sundt

En mann i 30-årene fra Hønefoss er tiltalt for en rekke alvorlige forhold som inkluderer trusler, forfølgelse, skadeverk og bedrageri – flere av handlingene skal være utført på oppdrag fra...

Les mer i RingeriksAvisa

Spesialenheten starter etterforskning av Sørøst politidistrikt etter Jonas-drape…

30-06-2025 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Spesialenheten starter etterforskning av Sørøst politidistrikt for håndtering av straffesaker som Jonas Aarseth Henriksen ble utsatt for, før han ble drept.

Les mer i RingeriksAvisa

Innbruddsalarm ved Nidarosdomen – politiet etterforsker

30-06-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Innbruddsalarm ved Nidarosdomen – politiet etterforsker

TRONDHEIM: Tidlig mandag morgen rykket politiet ut til Nidarosdomen etter at en innbruddsalarm ble utløst ved Besøkssenteret til den nasjonale helligdommen.

Les mer i RingeriksAvisa

Ny lovhverdag fra 1. juli: Dette må du vite om sex, strøm, bolig og tannlege

30-06-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Ny lovhverdag fra 1. juli: Dette må du vite om sex, strøm, bolig og tannlege

Tirsdag trer en rekke nye lover og regler i kraft. Blant annet blir det billigere tannlege for flere unge og forbud mot hemmelige bud i boligmarkedet.

Les mer i RingeriksAvisa