lørdag, 17 mai 2025 08:55

Brann i terrenget på Jevnaker – trolig utløst av 17. mai-salutt

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Brannvesenet har rykket ut med flere biler til en brann i terrenget i Jevnaker på morgenen 17. mai. Brannen knyttes til et 17. mai-arrangement.

– Vi fikk melding om saken klokka 6.45, og rykket ut med ressurser. Brannvesenet rykket ut med mye ressurser, men har nå begynt å få kontroll, forteller operasjonsleder Per Magne Eftang i Sørøst politidistrikt til NTB.

Han forklarer at det foregår et 17. mai-arrangement i området, og at årsaken til brannen trolig er avfyring av en salutt.

– Trolig har rester fra salutten hatt gnister i seg, som har blitt tatt av vinden og antent terrenget, sier han.

Han forteller at det stort sett er mange salutter over hele politidistriktet under 17. maifeiringen.

Han kjenner ikke til lignende tilfeller tidligere, men påpeker at det er viktig å ta hensyn til vindforhold.

– Min oppfatning er at de som fyrer av stort sett har bra kontroll, sier operasjonslederen.

Han minner om at det er veldig tørt flere steder nå, og folk oppfordres til å være forsiktige ved bruk av ild.

På store deler av Østlandet er det nå stor skogbrannfare.

Frank Tverran

Ansvarlig redaktør og skribent

Andre saker å lese

Finaleklare Jonas Lovv: – Bevis fra resten av Europa på at dette er noe fett

15-05-2026 Musikk NTB - avatar NTB

Finaleklare Jonas Lovv: – Bevis fra resten av Europa på at dette er noe fett

Norges artist Jonas Lovv gikk videre i Eurovision Song Contest etter å ha sunget rockelåten «Ya Ya Ya» i andre semifinale. Nå venter finalen lørdag.

Les mer i RingeriksAvisa

Lastebilkran kan ha truffet jernbaneovergang nær Hokksund

15-05-2026 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

Politiet jobber med å finne føreren av lastebil som veltet på E134 Mjøndalen og Hokksund. Ett kjørefelt er stengt, og lastebilens kran kan ha truffet jernbanen.

Les mer i RingeriksAvisa

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag

Unge Venstre ønsker å fjerne Kristi himmelfartsdag som fridag. Vi står i en tid der vi må få mer ut av ressursene, sier Unge Venstres leder.

Les mer i RingeriksAvisa

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

14-05-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Frp dobbelt så store som Høyre i ny måling

Fremskrittspartiet fortsetter å sveve høyt og får 31 prosents oppslutning i en måling fra FriFagbevegelse. Det er partiets høyeste målte oppslutning på 18 år.

Les mer i RingeriksAvisa