mandag, 26 mai 2025 22:15

Ringerike får 1,46 millioner kroner til skolemiljøteam

Skrevet av
168 kommuner søkte i år om midler til innsats der skolemiljøet ikke oppleves trygt. 40 kommuner får penger til skolemiljøteam. 168 kommuner søkte i år om midler til innsats der skolemiljøet ikke oppleves trygt. 40 kommuner får penger til skolemiljøteam. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Regjeringens satsing på trygge og inkluderende skolemiljøer gir nå direkte uttelling for Ringerike kommune. Som én av 40 kommuner på landsbasis får Ringerike tildelt midler til opprettelse eller videreføring av skolemiljøteam. Beløpet kommunen mottar er på hele 1 456 000 kroner, som er det høyeste nivået i støtteordningen.

Støtten er en del av en nasjonal tredobling i satsingen på skolemiljø – fra 15 til 45 millioner kroner – og skal bidra til raskere og mer målrettet innsats der elever opplever mistrivsel eller utrygghet i skolehverdagen.

– Et trygt og godt skolemiljø er grunnlaget for læring og utvikling, sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) i en pressemelding. Hun understreker viktigheten av tett oppfølging og forebyggende arbeid, både i skolen og i barnehagen.

I 2024 var det kun 23 kommuner som mottok midler. I år er tallet økt til 40, etter stor interesse og hele 168 søknader. Ringerike kommune er blant de større kommunene som har fått gjennomslag.

Skolemiljøteamene skal bidra til å forebygge mobbing og andre skolemiljøutfordringer. Ordningen gjelder i utgangspunktet for tre år, avhengig av bevilgninger i de årlige statsbudsjettene.

Sist redigert mandag, 26 mai 2025 22:23

Andre saker å lese

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

23-04-2026 Politikk NTB - avatar NTB

AP vil spare: Legene for snille med sykemeldinger

Arbeidsminister Kjersti Stenseng (Ap) og helseminister Jan Christian Vestre (Ap) mener det har blitt for enkelt å få en sykemelding.

Les mer i RingeriksAvisa

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

23-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Så mye er det å spare på å arrangere dugnad

Vårdugnaden er i gang i borettslag og sameier over hele landet. Selv noen få timers innsats fra hver beboer kan utgjøre store summer.

Les mer i RingeriksAvisa

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

23-04-2026 RingeriksAvisas bilmagasin NTB - avatar NTB

Xpeng vil starte masseproduksjon av «flygende biler» i 2027

Den kinesiske bilprodusenten Xpeng forventer å starte masseproduksjon av «flygende biler» neste år.

Les mer i RingeriksAvisa

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

22-04-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Konteinerskip beskutt av iransk fartøy nordøst for Oman

Et skip fra den iranske Revolusjonsgarden har skutt mot et konteinerskip nordøst for Oman. Det er store skader på broen, melder UKMTO.

Les mer i RingeriksAvisa