torsdag, 07 august 2025 08:54

Ny fotoboks mellom Sundvollen og Hønefoss

Skrevet av
Fotobokser som måler bilenes gjennomsnittsfart over en strekning, skal innføres på flere nye veier rundt om i landet. Fotobokser som måler bilenes gjennomsnittsfart over en strekning, skal innføres på flere nye veier rundt om i landet. Foto: Terje Bendiksby / NTB

På flere nye veier rundt om i landet skal det nå settes opp fotobokser med strekningsovervåking.

– Streknings-ATK er et av de mest effektive tiltakene vi har for å redusere fart og alvorlige ulykker. Effekten er godt dokumentert gjennom både nasjonale og internasjonale studier, sier seksjonssjef for automatisk trafikkontroll i Statens vegvesen, Hilde Therese Halås, til ABC Nyheter.

Streknings-ATK er et system som måler gjennomsnittsfarten over flere kilometer.

Nå står følgende strekninger for tur:

* E10 ved Bogen i Ofoten ferdigstilles september/oktober

* E6 Snåsavatnet – ferdig i september/oktober

* Rv 2 Sigernessjøen, nord for Kongsvinger, i løpet av 2025

* E39 Blindheimstunnelen i Ålesund, i løpet av 2025

* E39 i Gloppen kommune, mellom Bergheim og Egge, i løpet av 2025

* E18 mellom Tvedestrand og Risør, forventet ferdig i 2025

Tiltakene prioriteres på strekninger der det er blitt dokumentert fartsovertredelser og det ofte er ulykker.

– På litt lengre sikt er også E16 mellom Sundvolden og Hønefoss høyaktuell. Den oppfyller alle kriterier, og her ligger det an til punkt-ATK begge veier, sier Halås.

Andre saker å lese

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

09-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Oljeprisen øker kraftig – Asia-børsene faller

Oljeprisen hoppet natt til mandag til det høyeste nivået på flere år. Hoppet dro ned børsene i Asia.

Les mer i RingeriksAvisa

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

08-03-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo

PST har kalt inn ekstra ressurser etter en eksplosjon ved USAs ambassade i Oslo natt til søndag. Ingen personer ble skadet.

Les mer i RingeriksAvisa

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

07-03-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Ap-smell på ny måling – Frp styrker seg

Ikke siden januar i fjor har Arbeiderpartiet gjort det dårligere på Nationen og Klassekampens måling. Epstein-avsløringene trekkes fram som en mulig forklaring.

Les mer i RingeriksAvisa