tirsdag, 31 mai 2016 13:45

Vil kampfiksing til livs

Skrevet av
Henrik Nordal (t.v.) og Joachim Malterud jobber med å avdekke og forebygge kampfiksing i Norge i tett samarbeid med både idretten, spillselskap og politiet. Henrik Nordal (t.v.) og Joachim Malterud jobber med å avdekke og forebygge kampfiksing i Norge i tett samarbeid med både idretten, spillselskap og politiet.

Vet du noe om kampfiksing? Da vil Lotteritilsynet gjerne høre fra deg.
-Vi ønsker tips og informasjon fra alle som mener de vet noe om juks med idrettsresultater i Norge, sier seniorrådgiver Henrik Nordal i Lotteritilsynet.

Ved årsskiftet startet han sammen med sin kollega Joachim Malterud på jobben med å avdekke og forebygge kampfiksing i norsk idrett. Tips kan du blant annet levere anonymt på Lotteritilsynets nettsider.

Må ha info for å lykkes
-Kampfiksing er en trussel både mot spillselskapene og idretten. Jo mer informasjon vi får fra spillere, ledere og ikke minst fra folk flest, jo større er sjansen for at vi lykkes i arbeidet vårt, sier seniorrådgiver Joachim Malterud.

Idretten har nå skjerpet sine egne lover for lettere å komme kampfiksing til livs. Nå plikter alle å melde fra om de hører om kampfiksing, eller om de blir forsøkt vervet til slikt juks. Du risikerer også straff om du ikke samarbeider med idretten om å avdekke mulig kampfiksing.  

-Kampfiksing er en trussel både mot spillselskapene og idretten. Jo mer informasjon vi får fra spillere, ledere og ikke minst fra folk flest, jo større er sjansen for at vi lykkes i arbeidet vårt, sier seniorrådgiver Joachim Malterud.

Første norske sak i 2012
Den første store kampfiksingssaken i Norge ble avdekket i 2012. Da kom det for en dag at resultatet i to 2. divisjonskamper i fotball var manipulert. Ingen vet hvor stort problemet med kampfiksing er i Norge i dag.

-Det var neppe tilfeldig at kampfiksing ble avslørt på tredje øverste nivå i norsk fotball. Sjansen for at resultatet er manipulert er minst like stor i lavere divisjoner som i toppidretten. For eksempel er det ca. 200 spilleselskaper og bookmakere som i dag tilbyr spill på kamper i norsk 2. divisjon, sier Joachim Malterud.

I andre nordiske land er det de senere årene avslørt kampfiksing i små idretter som basketball og baseball, men også i større idretter som bandy og fotball.

Samarbeider i nytt forum
Norske myndigheter satser nå mye på å hindre at kampfiksing skal bli et stort problem. Blant annet har Norge undertegnet en europeisk konvensjon mot kampfiksing, og de to nye stillingene i Lotteritilsynet er en oppfølging av konvensjonen.

-Vi skal samarbeide tett med idretten, blant annet gjennom Norges Idrettsforbund og Norges Fotballforbund. Kripos og de to store statlige spillselskapene er også viktige i arbeidet med å avdekke og forebygge kampfiksing. Vi har etablert et samarbeidsforum med rutiner hvor vi jevnlig skal utveksle informasjon og hvor vi skal møtes for å utveksle kompetanse, sier Henrik Nordal.

Andre saker å lese

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

11-04-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike - dette ble solgt i begynnelsen av april

Det har vært god aktivitet i eiendomsmarkedet i Ringerike de første dagene i april. Den høyeste registrerte overdragelsen gjelder Storgata 1, som gikk for 20 millioner kroner. Flere boliger har...

Les mer i RingeriksAvisa

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

10-04-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Nasjonal krise: Norge til VM – staten åpner ølkrana etter kl. 03.00

Det er ikke ofte regjeringen må gripe inn med ekstraordinære tiltak for å håndtere nasjonale krisetilstander. Pandemi, flom, krig – og nå: Norge i fotball-VM.

Les mer i RingeriksAvisa

Felleskjøpet i Hønefoss får søndagsåpent hagesenter

10-04-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra og med søndag 12. april åpner Felleskjøpet i Hønefoss sitt hagesenter også på søndager.

Les mer i RingeriksAvisa

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

10-04-2026 RingeriksAvisas sider for Hus & Hjem Pressemelding fra ifi.no - avatar Pressemelding fra ifi.no

Dette avgjør når du kan starte utendørsarbeidet

Våren er høysesong for vedlikeholdsarbeid ute, og mange er raske med å finne frem vaskekost og malerulle når sola titter frem. Men det er ikke alt som bør gjøres med...

Les mer i RingeriksAvisa