tirsdag, 16 september 2025 08:21

Frankrike foreslår snus-forbud

Skrevet av
Snus kan bli totalt forbudt i Frankrike. Det bekymrer svenskene. Snus kan bli totalt forbudt i Frankrike. Det bekymrer svenskene. Foto: Paul Wennerholm / TT via AP / NTB

Fra neste år kan det bli ulovlig å ta med seg snus på ferie til Frankrike. Franskmennene er i ferd med å vedta et forslag som gjør det forbudt å besitte snus.

Det skriver E24 , som siterer svenske Aftonbladet. I forslaget fra den franske regjeringen heter det at det fra og med mars neste år blir innført et forbud mot å produsere, importere, eksportere og besitte alle nikotinholdige produkter for oralt brukt.

– Vi gjør alt vi kan for å stoppe og forsinke dette forslaget, sier Sveriges minister for utenrikshandel Benjamin Dousa til Aftonbladet.

Han frykter at flere EU-land vil følge etter.

– Vi har tatt i bruk det skarpeste verktøyet vi har i verktøykassen, som på EU-språket kalles en detaljert uttalelse. Så dette er et spørsmål vi har hatt på radaren i flere måneder, sier han.

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 45

08-11-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 45

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Røa – Hønefoss 1-1 (1-1)

08-11-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

HBK måtte nøye seg med uavgjort denne gangen.

Les mer i RingeriksAvisa

Rødt vil dekke 40 prosent av tannlegeregninger over 2500 kroner

07-11-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Rødt vil dekke 40 prosent av tannlegeregninger over 2500 kroner

Allerede fra neste år skal alle få dekket 40 prosent av det som overstiger 2500 kroner på regningen fra tannlegen, hvis Rødt får viljen sin.

Les mer i RingeriksAvisa

Svensk partileder utestengt fra Facebook – ber myndighetene gripe inn

07-11-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Svensk partileder utestengt fra Facebook – ber myndighetene gripe inn

Daniel Sonesson, leder for Medborgerlig Samling, er permanent utestengt fra Facebook uten offentlig begrunnelse. Partiet mener avstengningen kan påvirke lik behand­ling i valgkampen, mens EU allerede gransker Meta for manglende...

Les mer i RingeriksAvisa