søndag, 02 november 2025 10:35

Ni livstruende skadet etter knivangrep på tog i England – to pågrepet

Skrevet av
Nødetater gjør undersøkelser på toget i Huntingdon. Nødetater gjør undersøkelser på toget i Huntingdon. Foto: Chris Radburn / PA Wire via AP / NTB

To personer er pågrepet etter at en rekke personer ble knivstukket på et tog ved Huntingdon øst i England. Ni personer har livstruende skader, ifølge politiet.

Til sammen ti personer er innlagt på sykehus, hvorav ni av dem regnes for å være livstruende skadet, opplyser britisk politi i en uttalelse natt til søndag.

Ingen personer er døde, melder politiet.

– Dette er en sjokkerende hendelse, og først og fremst er mine tanker med de som har blitt skadet i kveld og deres familier, sier politisjef Chris Casey i uttalelsen.

Større hendelse

Politiet fikk melding om hendelsen klokken 19.39 lokal tid. Toget var på vei fra Doncaster til King's Cross i London da hendelsen skjedde. Store ressurser, deriblant væpnet politi, rykket ut til i Huntingdon i Cambridgeshire, der toget ble stoppet. To personer ble pågrepet om bord i toget.

I den akutte, innledende fasen ble kodeordet «Plato» brukt om hendelsen, bekrefter politiet overfor både Sky News og BBC. Plato brukes om pågående terrorangrep. Siden ble det trukket tilbake, og hendelsen karakteriseres nå som en «større hendelse» (major incident).

Antiterrorpolitiet bistår i etterforskningen. Det jobbes med å etablere hendelsesforløp og motiv for voldshandlingen.

Huntingdon ligger på landsbygda rundt 100 kilometer nord for London øst i England.

Vitner: Politiet brukte elektrosjokkvåpen

Et vitne ved navn Olly Foster beskriver overfor BBC panikktilstander om bord på toget. En eldre mann skal ha beskyttet en ung jente ved å sperre for angriperen. Han fikk kutt i hodet og nakken, ifølge Foster, og andre passasjerer brukte jakker for å stoppe blødningen.

Foster anslår at det varte i 10–15 minutter, men sier at det føltes ut som en evighet.

Andre vitner sier til Sky News at skadede løp gjennom toget for å komme seg unna angriperen. En mann med en stor kniv ble pågrepet av politiet, som måtte bruke elektrosjokkvåpen for å gå mannen under kontroll, ifølge vitner.

Politikere reagerer

Statsminister Keir Starmer sier den forferdelige hendelsen er dypt bekymringsfull.

– Mine tanker er med alle de som er påvirket, og jeg takker nødetatene for deres arbeid, skriver Starmer på X.

Også Det konservative partiets leder Kemi Badenoch sier hun er dypt forstyrret av hendelsen.

– Det er en absolutt forferdelig hendelse, og mine tanker er med alle som er påvirket, inkludert nødpersonell på stedet, skriver hun på X.

Togstasjonen i Huntingdon er stengt inntil videre, og det er store togforsinkelser i regionen. Togselskapet London North Eastern Railway (LNER) sendte ut et varsel til kunder om å unngå togreiser ettersom alle linjene i regionen var stengt.

Andre saker å lese

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 45

08-11-2025 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Omsetning av eiendommer i Ringerike kommune i uke 45

Her er den siste ukens eiendomsoverdragelser i Ringerike kommune.

Les mer i RingeriksAvisa

Røa – Hønefoss 1-1 (1-1)

08-11-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

HBK måtte nøye seg med uavgjort denne gangen.

Les mer i RingeriksAvisa

Rødt vil dekke 40 prosent av tannlegeregninger over 2500 kroner

07-11-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Rødt vil dekke 40 prosent av tannlegeregninger over 2500 kroner

Allerede fra neste år skal alle få dekket 40 prosent av det som overstiger 2500 kroner på regningen fra tannlegen, hvis Rødt får viljen sin.

Les mer i RingeriksAvisa

Svensk partileder utestengt fra Facebook – ber myndighetene gripe inn

07-11-2025 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Svensk partileder utestengt fra Facebook – ber myndighetene gripe inn

Daniel Sonesson, leder for Medborgerlig Samling, er permanent utestengt fra Facebook uten offentlig begrunnelse. Partiet mener avstengningen kan påvirke lik behand­ling i valgkampen, mens EU allerede gransker Meta for manglende...

Les mer i RingeriksAvisa