torsdag, 15 januar 2026 08:25

Stoltenberg vil fjerne tusenlappen: – Et tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet

Skrevet av
Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Tusenlappen kan snart være historie. Her er den forrige tusenlappen, hvor Edvard Munch var avbildet. Tusenlappen kan snart være historie. Her er den forrige tusenlappen, hvor Edvard Munch var avbildet. Foto: Jon Olav Nesvold / NTB

Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) vil fjerne tusenlappen for å strupe kriminelles mulighet til å bruke kontanter.

Finansministeren legger torsdag fram flere tiltak for å stanse den svarte økonomien som kriminelle står bak.

Han har torsdag morgen sendt et brev til Norges Bank, der han ber dem vurdere å fjerne tusenlappen fra den norske seddelfloraen.

– Det er Norges Bank som bestemmer, men vi foreslår det som et av flere tiltak for å bekjempe økonomisk kriminalitet. Det vil gjøre det vanskeligere for kriminelle å betale kontant og hvitvaske penger, sier finansministeren til VG.

Norges Bank: I gang med ny vurdering

Norges Bank sier der er i gang med en ny vurdering og vil svare Finansdepartementet.

– Det har skjedd store endringer i kontantbruken og i betalingssystemet siden sist vi vurderte sammensetningen av de norske sedlene. Derfor er Norges Bank allerede i gang med en ny vurdering, der vi blant annet er i dialog med Økokrim. Vi vil svare på brevet fra Finansdepartementet når vurderingen er ferdigstilt, opplyser Torbjørn Hægeland, avdelingsdirektør for finansiell stabilitet i Norges Bank, i en epost til NTB.

Danmark har kvittet seg med tusenlapper

Stoltenberg viser til Samfunnsøkonomisk analyse fra 2022 som anslo at den svarte økonomien alene koster det norske samfunnet 80 milliarder kroner, hvorav 32 milliarder anses som direkte tapte skatteinntekter.

– Svart økonomi er vanskelig å måle fordi den holdes unna myndighetene. Men vi vet at deler av den svarte økonomien foregår med kontanter, sier Stoltenberg.

Danmark kvittet seg med sine tusenlapper i fjor, mens Sverige fremdeles har tusenlapper. Blant landene som benytter euro, er en 500-eurolapp den aller høyeste valøren. Den gikk ut av produksjon i 2019, men tas fremdeles imot som en gyldig seddel.

Sist redigert torsdag, 15 januar 2026 08:32
NTB

Andre saker å lese

Kongens helsetilstand er svært alvorlig

27-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kongens helsetilstand er svært alvorlig

Kong Haralds helsetilstand er forverret og er nå svært alvorlig, opplyser Kongehuset.

Les mer i RingeriksAvisa

Private barnevernsaktører knyttes til kriminelle miljøer – omfatter også Buskeru…

26-08-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Private barnevernsaktører knyttes til kriminelle miljøer – omfatter også Buskerud

16 private barnevernsselskap på Østlandet har koblinger til kriminelle miljøer, ifølge en rapport fra A-krimsenteret. Nå må barnevernet over hele landet granskes, mener Rødt.

Les mer i RingeriksAvisa

Dataangrepet fortsetter, løsninger er stabile

26-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Dataangrepet fortsetter, løsninger er stabile

Dataangrepet mot Digitaliseringsdirektoratet (Digdir) er inne i sitt tredje døgn. Tjenestenektangrepet går i bølger, og for øyeblikket er de aktuelle løsningene i drift.

Les mer i RingeriksAvisa

Katolske biskoper ber paven utrope norsk jubelår

26-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Katolske biskoper ber paven utrope norsk jubelår

De katolske biskopene i Norge har bedt pave Leo XIV utrope et særskilt jubelår i forbindelse med tusenårsmarkeringene for Olav den hellige.

Les mer i RingeriksAvisa