×

Advarsel

JUser: :_load: Kan ikke laste bruker med id: 500
onsdag, 15 juni 2016 12:01

Arkeologiske funn i traséen

Arkeologiske funn i traséen Foto: Rasmus Lindberg

Jernbaneverket hadde tirsdag kveld innkalt til et møte på Vik Herredshus. Møtet ble arrangert i samarbeid med Hole Landbrukslag og med på møtet var også representanter for Buskerud fylkeskommune og landbrukskontoret for Hole og Ringerike.

Knut Sørgaard, som er leder for planprosessen og samfunnskontakt, opplyste om at det på detaljnivå ikke er endelig bestemt hvor bane- og veitraséen kommer til å ligge. Dette innebærer at de arkeologiske undersøkelsene vil dekke et større område og at de som var innkalt til møtet ikke nødvendigvis blir berørt av det endelige forslaget til reguleringsplan.

Leder for anleggs- og jernbaneteknikk, Terje Vik, lovet at dersom det måtte foretas utgravninger, ville grunnen bli satt i orden igjen slik at det ikke blir mulig å se at de har gravd der.

Prosjektleder for arkeologi i Buskerud fylkeskommune, Lotte Carrasco, redegjorde i detalj om hva som ville bli prioritert i forbindelse med undersøkelsene. Hun viste også et detaljkart over allerede registrerte kulturminner langs den planlagte traséen - og de var det mange av.

De arkeologiske undersøkelsene var nok ikke det som opptok publikum mest. Prosjektledelsen anbefalte at alle de berørte partene slo seg sammen i et grunneierlag.

Sist redigert onsdag, 15 juni 2016 14:59

Andre saker å lese

Skoleansatt fant håndgranat på skolens område

01-09-2025 Blålys brann politi ulykker NTB - avatar NTB

En ansatt på Brånås barneskole i Lillestrøm fant mandag en håndgranat inne på skolens område. Granaten viste seg å være ekte, men tom og dermed helt ufarlig.

Les mer i RingeriksAvisa

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevern…

01-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Flere hundre barn flyttet fra Norge etter at familien har hatt kontakt barnevernet

De siste tre årene har mer enn 828 barn flyttet fra Norge mens familien deres ble undersøkt av barnevernet.

Les mer i RingeriksAvisa

117 på Steinssletta

31-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Sent lørdag kveld målte UP en mannlig bilfører til 117 km/t i 70-sonen. Det ble anmeldelse og førerkortbeslag.

Les mer i RingeriksAvisa

Slagsmål på Tippen

31-08-2025 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Natt til søndag måtte politiet rykke ut etter melding om slagsmål på Tippen. Det var to menn, den ene i 20-årene og den andre i 30-årene, som hadde barket sammen...

Les mer i RingeriksAvisa