onsdag, 18 mars 2026 11:51

Aktor ber om sju år og sju måneders fengsel for Høiby

Skrevet av
Marius Borg Høiby i vitneboksen i Oslo tingrett. Marius Borg Høiby i vitneboksen i Oslo tingrett. Tegning: Ane Hem / NTB

Påtalemyndigheten mener Marius Borg Høiby er skyldig i voldtekter, vold og krenkelser og bør dømmes til sju år og sju måneders fengsel.

– Voldtekt kan sette varige spor og ødelegge liv, også voldtekter som skjer mot en som er ute av stand til å motsette seg det. Den hendelsen, det øyeblikket, det kan være noe offeret tar med seg resten av livet. Det endrer tilliten, og det påvirker senere parforhold og relasjoner. Derfor regnes voldtekt som blant de alvorligste lovbruddene i straffeloven, sa statsadvokat Sturla Henriksbø i sin prosedyre.

Gjennom seks uker har hele 70 vitner forklart seg, og 830 sider med tekstmeldinger er blitt lest høyt i rettssaken mot 29-åringen. Onsdag la Henriksbø og politiadvokat Andreas Kruszewski ned sin påstand om straff.

Innblikk i festkultur på Oslo vest

Oslo tingrett har fått et innblikk i en festkultur på Oslos vestkant hvor tilfeldig sex har gått hånd i hånd med eskalerende narkotikabruk og påfølgende nedturer for kronprinsesse Mette-Marits sønn.

– Seksualitet er noe av det mest intime som vi har å dele med andre. Og det er helt grunnleggende at vi alle skal få muligheten til å velge om vi vil ha sex med andre eller ikke, og med hvem, og når. Og at det valget respekteres, sa Henriksbø.

Høiby er tiltalt for blant annet fire voldtekter av fire kvinner, mishandling i nære relasjoner mot tidligere samboer Nora Haukland, vold, skadeverk, grov narkotikaovertredelse og flere brudd på besøksforbud mot en annen ekskjæreste, den såkalte Frogner-kvinnen.

Han har nektet straffskyld for de mest alvorlige tiltalepunktene, deriblant de fire voldtektene og mishandling.

– En utrygghet over tid

– Mishandling i nære relasjoner er alvorlig fordi det rammer en relasjon og et sted som skal være trygt. Da Nora Haukland gikk ut og først fortalte hva hun var utsatt for av Høiby, så fortalte hun om hva hun opplevde som preget henne mest, sa Henriksbø i retten.

Aktor viste til at influenseren i sin forklaring i retten beskrev forholdet til kronprinsessens sønn som preget av vold, sjalusi, kontroll og utroskap.

– Det er jo nettopp de psykiske krenkelsene: Ropingen, de forferdelige ordene, truslene, som mishandlingsbestemmelsene er ment å fange opp. At i motsetning til andre lovbrudd, som skjer der og da, og så er det ferdig, så kjennetegnes mishandlingen av en utrygghet over lang tid.

Rettssaken mot Høiby har pågått i Oslo tingrett siden 3. februar og skal etter planen avsluttes torsdag. Resten av uken er satt av til prosedyrene til bistandsadvokatene og forsvarerne.

Den maksimale strafferammen for forholdene Høiby er tiltalt for, er fengsel i inntil 16 år.

Andre saker å lese

Bil rullet rundt flere ganger – tenåring mistenkt for promillekjøring

02-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En ung mann er mistenkt for promillekjøring etter en utforkjøring i Kolkinnveien i Ringerike natt til søndag.

Les mer i RingeriksAvisa

Har du en av disse 7 plantene? Da kan hagen din bli en brannfelle

01-08-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Har du en av disse 7 plantene? Da kan hagen din bli en brannfelle

Hva du planter, og hvor du planter det, kan avgjøre hvor fort en brann sprer seg. Tujahekk er på verstingliste.

Les mer i RingeriksAvisa

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sommermarkedet tar seg opp igjen

01-08-2026 Eiendomsoverdragelser Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Eiendomsoverdragelser i Ringerike – sommermarkedet tar seg opp igjen

Etter noen rolige ferieuker øker aktiviteten igjen i eiendomsmarkedet i Ringerike. Hvalsveien 142 topper denne ukens oversikt med et salg på 5,9 millioner kroner, mens også flere andre boliger ble...

Les mer i RingeriksAvisa

Utagerende hotellgjest havnet i arresten

01-08-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

En beruset og utagerende mann i 20-årene ble sent fredag kveld innbrakt til arresten etter bråk på Scandic Hønefoss i Kongens gate.

Les mer i RingeriksAvisa