onsdag, 04 februar 2026 10:40

Fornærmet tror hun ble dopet ned på Skaugum: – Jeg er sjokkert

Skrevet av
Rettstegning av kvinnen som skal ha blitt voldtatt på Skaugum. Rettstegning av kvinnen som skal ha blitt voldtatt på Skaugum. Tegning: Ane Hem / NTB / POOL

Kvinnen som startet forklaringen på første dag av Høiby-saken, forteller retten at hun tror hun må ha blitt dopet ned da hun var på Skaugum i 2018.

Retten er satt for dag to av straffesaken mot Marius Borg Høiby. Den fornærmede kvinnen som startet sin forklaring tirsdag, fortsetter å forklare seg.

Høiby er tiltalt for å ha voldtatt kvinnen under et nachspiel på Skaugum i 2018.

I retten tirsdag forklarte kvinnen at hun ikke husker noe fra det påståtte overgrepet, som Høiby skal ha filmet.

– 100 prosent

– Så jeg er jo ikke ved bevissthet i det hele tatt, og det overrasker meg veldig, sa kvinnen da hun onsdag kommenterte bildene og flere videoklipp som var blitt funnet hos Høiby.

– Jeg mistenker at jeg har fått i meg noe jeg selv ikke var klar over, sa kvinnen.

– At du var blitt dopet ned? spurte aktor Sturla Henriksbø.

– Ja, det er det jeg tror. 100 prosent, svarte kvinnen.

– Skuffet over meg selv

Under kvinnens forklaring ble det spilt av lyd og video av et avhør med politiet der fornærmede for første gang ble vist bilder og videoer av det påståtte overgrepet som Høiby er tiltalt for. I avhøret kan man høre at kvinnen reagerer sterkt på det hun blir vist.

– Du har ikke vært klar over at dette har skjedd? kan man høre en politiansatt si i klippet.

– Selvfølgelig ikke.

– Hva føler du nå?

– Jeg er sjokkert. Det er nesten så jeg tviler på meg selv fordi jeg skjønner ikke hvordan jeg ikke har våknet. Jeg blir bare skikkelig skuffet over meg selv, svarte kvinnen.

Satt i salen

Da hun forklarte seg tirsdag, fulgte Høiby med fra et annet rom. Onsdag er han imidlertid til stede i rettssalen, og sitter mellom de to forsvarerne sine.

– Jeg synes det er sykt ubehagelig hele greia. Det er urettferdig at jeg har blitt dratt inn i det, sa kvinnen om hvordan hun syntes det var å være i rettssalen på dag én.

Påtalemyndigheten mener at kvinnen sov da overgrepet skjedde. Ifølge påtalemyndighetens tidslinje tok hun en taxi fra Skaugum 13 minutter etter tidsstempelet fra den siste av filmene som ble funnet på Høibys databærere.

Det kommer til å bli sentralt når forsvarerne skal spørre ut kvinnen, skriver VG.

– Det vil helt klart være tema for oss, men vi ønsker ikke å kommentere dette nå, sier forsvarer Petar Sekulic til avisen.

Andre saker å lese

Originalt butikknavn i Hønefoss

17-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

I Ringerike har det nylig dukket opp et foretak med det spesielle navnet Kjøtt Huset AS. Vi har en mistanke om at intensjonen med navnet var Kjøtthuset AS, men at Words...

Les mer i RingeriksAvisa

Kaos på Karl Johan – én til legevakt med hodeskader

16-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Kaos på Karl Johan – én til legevakt med hodeskader

Politiet melder om amper stemning på Karl Johans gate i Oslo sentrum mandag kveld. Tre aggressive personer er anholdt.

Les mer i RingeriksAvisa

Tyveri av sjokolade fra dagligvarebutikk i Hønefoss

16-02-2026 Blålys brann politi ulykker Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Tre utenlandske menn skal mandag formiddag ha forsynt seg grovt av sjokoladehyllene på Rema 1000 i Hønengata i Hønefoss.

Les mer i RingeriksAvisa

Nå skal du vaksineres mot vannkopper og helvetesild

16-02-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Nå skal du vaksineres mot vannkopper og helvetesild

Folkehelseinstituttet (FHI) anbefaler at barn også vaksineres mot vannkopper, og at voksne vaksineres mot helvetesild.

Les mer i RingeriksAvisa