tirsdag, 14 april 2026 15:39

Fallende tømmerpriser

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)
Fallende tømmerpriser Illustrasjonsfoto: Frank Tverran

Innmålt volum etter første kvartal 2026 viser at avvirkninga fortsatt er høy, og ligger litt over nivået på samme tidspunkt i fjor. Prisene for både sagtømmer og massevirke er på vei ned.

Innmålt volum etter første kvartal viser at avvirkninga så langt er på 3,76 millioner kubikkmeter, og det er 0,13 millioner kubikkmeter mer enn på samme tidspunkt i 2025.

Fallende tømmerpriser

Av tallene for innmålt tømmer i første kvartal 2026 framgår det at prisene på både sagtømmer og massevirke har gått ned, sammenlignet med samme tidspunkt i 2025.

Prisene for sagtømmer har også gått ned i første kvartal 2026. For sagtømmer gran og furu var prisene i mars henholdsvis 915 og 764 kroner per kubikk, det vil si en nedgang på 7,3 prosent for sagtømmer gran og 10,9 prosent nedgang for sagtømmer furu i forhold til desember 2025.

Prisnedgangen fra desember til mars på massevirke gran var på 16,3 prosent. Gjennomsnittlig massevirkepris for gran var i mars 2026 på 478 kroner per kubikk. Gjennomsnittlig massevirkepris for furu var i mars på 447 kroner per kubikk, en nedgang på 15,2 prosent i løpet av første kvartal 2026.

Andre saker å lese

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

11-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

Prinsesse Astrid er død: – Et stort tap for oss

Prinsesse Astrid, kong Haralds storesøster, er død. Hun sovnet inn fredag, under to døgn etter å ha deltatt i lillebrorens gravferd.

Les mer i RingeriksAvisa

Fra asken til ilden?

11-09-2026 Politikk Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Fra asken til ilden?

Da Jon-Ivar Nygård overtok som samferdselsminister i 2021, lå Ringeriksbanen nærmere byggestart enn noen gang. Prosjektet var ferdig planlagt, reguleringsplanen var vedtatt og store summer allerede brukt. Så satte regjeringen...

Les mer i RingeriksAvisa

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

11-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) presenterer de nye statsrådene på Slottsplassen fredag formiddag. En rekke statsråder byttes ut.

Les mer i RingeriksAvisa

Blir vi endelig kvitt ham?

11-09-2026 Politikk NTB og Frank Tverran - avatar NTB og Frank Tverran

Blir vi endelig kvitt ham?

Skal vi endelig bli kvitt Ringeriksbanens største hjulkjepp?

Les mer i RingeriksAvisa