mandag, 22 juni 2026 08:57

Nordmenn blir bedre mennesker på ferie

Ranger denne artikkelen
(0 Stemmer)

Vi spiser mer, sover lenger og blir mer spontane. Men to ting tviholder vi på: knekkebrød og klaging. Det viser en ny landsdekkende undersøkelse gjennomført av Apollo.

Det er tydelig at ferien får frem andre sider av oss. Nesten halvparten av nordmennene sier at de blir mer spontane når de er på ferie, og over en tredjedel oppgir at de blir mer sosiale og oppsøkende. Samtidig sover mange lenger, og over halvparten innrømmer at de også spiser mer enn hjemme. 

– Vi bruker store deler av året på å være effektive, strukturerte og rekke alt vi skal. Kanskje er det derfor det føles så godt når ferien endelig kommer og vi kan senke skuldrene litt og bare nyte livet, sier Beatriz Rivera, kommunikasjonssjef i Apollo. 

Mer trening, mer sex 

Ferie ser også ut til å gjøre underverker for energinivået. Hele 19 prosent oppgir at de trener mer når de er på utenlandsferie – den høyeste andelen i Norden. Samtidig svarer 18 prosent at de har oftere sex i ferien. Her deler nordmenn førsteplassen med danskene. 

– Mange tenker kanskje på ferie som tiden for å gjøre minst mulig. Men når hverdagen settes på pause, får vi også mer overskudd. Da blir det plutselig litt mer tid til både trening, romantikk og alt det andre vi ellers lover oss selv at vi skal gjøre «når vi får tid», sier Rivera. 

Én ting forandrer seg aldri 

Men selv om ferien får frem nye sider av oss, er det enkelte vaner nordmenn ikke ser ut til å legge igjen hjemme. Hele 50 prosent svarer at det mest typisk norske de gjør på utenlandsferien er å klage på varmen. 14 prosent innrømmer også at de tar med seg knekkebrød hjemmefra, mens 12 prosent tviholder på sokkene i sandalene. 

– Det er deilig å være norsk på ferie, smiler Rivera. 

*Undersøkelsen ble gjennomført av Inqvita på vegne av Apollo i januar 2026, og omfattet over 1000 norske respondenter i alderen 18–70 år. 

Andre saker å lese

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bes…

25-09-2026 Nyheter Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Skue Sparebank vil fusjonere med Romerike Sparebank – Hønefoss-kontoret skal bestå

Skue Sparebank, som har filial ved Søndre torv i Hønefoss, planlegger en ny sammenslåing. Denne gangen er det Romerike Sparebank som er fusjonspartner. Bankene lover å beholde både de ansatte...

Les mer i RingeriksAvisa

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

25-09-2026 Nyheter NTB - avatar NTB

KI brukes i nesten alle hjem og i fem av ti bedrifter

Bruken av kunstig intelligens har økt betydelig i år. Den sterkeste veksten finner man blant personer mellom 75 og 79 år, ifølge SSB-tall.

Les mer i RingeriksAvisa

Norge og Haaland med historisk seier over Danmark: – For et monster

25-09-2026 Sport NTB - avatar NTB

Norge og Haaland med historisk seier over Danmark: – For et monster

Danmark slo tilbake etter norsk drømmestart, men Erling Braut Haaland kom til unnsetning og sørget for norsk seier for første gang i en tellende kamp.

Les mer i RingeriksAvisa

Norges Bank hever styringsrenta til 4,5 prosent

24-09-2026 Politikk NTB - avatar NTB

Norges Bank hever styringsrenta til 4,5 prosent

Styringsrenta heves fra 4,25 til 4,5 prosent, heter det i rentebeslutningen fra Norges Bank.

Les mer i RingeriksAvisa