Fylkeskommunen har nylig oppdatert informasjonsskiltet ved helleristningssteinen på Sundvollen. Skiltet, som er satt opp med støtte fra Riksantikvaren, forteller blant annet om ristningenes alder, motiver og mulige betydning.
Arkeolog Sølvi Helene Fossøy i Buskerud fylkeskommune forteller at figurene gir et unikt innblikk i forestillingsverdenen til menneskene som levde i bronsealderen.
Opptil 3700 år gamle
Helleristningene på Sundvollensteinen er mellom 2500 og 3700 år gamle. Flere av motivene forestiller båter, noe som viser hvor viktig ferdsel på vannet var i bronsealderen.
Båtene var nødvendige for handel og kontakt over lange avstander. Menneskene måtte blant annet reise langt for å skaffe bronse. Samtidig kan båten ha hatt en religiøs eller symbolsk betydning, knyttet til forestillinger om solens og månens ferd over himmelen.
Båtene på Sundvollensteinen har forskjellig utforming og kan ha vært ment å vise fartøy av ulik størrelse og med forskjellige bruksområder. De korte strekene på båtene blir tolket som mannskapsstreker, der hver strek kan representere et par roere.
Også sirkelmotivene kan ha hatt flere betydninger. De blir ofte tolket som solsymboler eller som uttrykk for verdens kretsløp – dag og natt, liv og død. En av figurene kan imidlertid også forestille en mann med skjold, ifølge fylkeskommunens arkeolog.
Best i skrått lys
Helleristningene er lettest å se når solen står lavt og lyset faller skrått over berget. En lommelykt i mørket kan gi en tilsvarende virkning.
Fylkeskommunen minner samtidig om at helleristningene er sårbare kulturminner. Besøkende må derfor ikke gå på ristningene, lage nye merker eller tenne bål på bergflatene.
Tidligere i sommer satte fylkeskommunen også opp to nye informasjonsskilt ved helleristningene i Hvittingfoss i Kongsberg.
Kilde: Buskerud fylkeskommune




