fredag, 30 september 2016 14:21

Norsk Tipping innfører månedlig tapsgrense

Skrevet av
Norsk Tipping innfører månedlig tapsgrense Foto: Norsk Tipping

Som første spillselskap i verden innfører Norsk Tipping 2. oktober en månedlig tapsgrense for deltagelse i alle spill hos selskapet. Dette innebærer at Norsk Tippings spillere ikke vil kunne tape mer enn 20 000 kroner per måned.

Tapsgrensen vil bli gjennomført via selskapets spillerkort, som den enkelte spilleren må ha for å delta i spill. Tapsgrensen vil gjelde for samtlige av selskapets spill, med unntak for papirbaserte Flax, som av praktiske grunner ikke er koblet opp mot selskapets spillerkort.

- Dette er et viktig tiltak for å forebygge spilleproblemer i Norge, sier kulturminister Linda Hofstad Helleland. For regjeringen er hensynet til de som har problemer med spill det som skal veie tyngst. Vi må gjøre hva vi kan for å hindre at noen spiller seg fra hus og hjem. En månedlig tapsgrense vil bidra til at storspillerne spiller mindre.

Sammen med tapsgrensen innfører Norsk Tipping andre ansvarlighetstiltak som blant annet en plikt for alle spillere til å sette egne personlige tapsgrenser for hvert enkelt spill, dersom de deltar i spill på nett som kan forårsake problemspilling.

Bevisstgjøring av spillere med hensyn til valgene de foretar ved spill er et sentralt element i arbeid for å begrense spilleproblemer, sier kulturministeren. Samtidig er spilleansvarshensyn den EØS-rettslige hovedbegrunnelsen for den norske enerettmodellen for pengespill. Tapsgrensene vil styrke ansvarlighetstiltakene til selskapet samt begrunnelsen for selskapets enerett.

Andre saker å lese

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

10-09-2025 Nyheter NTB - avatar NTB

Finanstilsynet gir millionbot til Deloitte for alvorlige feil og mangler

Ifølge Finanstilsynet har ikke revisjonsarbeidet i Deloitte, som er ett av Norges ledende revisjonsselskaper, vært godt nok.

Les mer i RingeriksAvisa

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

10-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Investor vil ha Høyre-sjokk – peker på Svenneby som ny leder

Erna Solberg har hovedansvaret for valgnederlaget, sier investor og tidligere Høyre-velger Anders Onarheim. Han vil at Ola Svenneby skal ta over stafettpinnen.

Les mer i RingeriksAvisa

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål…

09-09-2025 Politikk NTB - avatar NTB

Støre skal kontakte de andre partiene – vil ikke kommentere statsrådsspørsmål

En trøtt, men glad statsminister møtte pressen tirsdag morgen etter mandagens valgseier. Han skal snakke med de andre partiene i tur og orden denne uka.

Les mer i RingeriksAvisa

Når ord blir svada

08-09-2025 Leder Frank Tverran - avatar Frank Tverran

Når ord blir svada

(Leder) Det er stortingsvalg. Vanligvis hører det med å følge debatter på TV og radio for å få et klarere bilde av hva partiene vil. Men ærlig talt: jeg orker ikke...

Les mer i RingeriksAvisa